Zabytki przemysłu

Zielona Góra – Beuchelt & Co. (Zastal)

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1876 roku przez Georga Beuchelta oraz Alberta Ribbecka. Jak wskazywała nazwa (Fabryka Mostów i Konstrukcji Stalowych Beuchelt), podstawową działalnością była produkcja konstrukcji stalowych (używanych przede wszystkim do budowy mostów). Poza tym fabryka zajmowała się m.in. jeszcze produkcją taboru kolejowego, która była kontynuowana po wojnie przez Zaodrzańskie Zakłady Przemysłu Metalowego ZASTAL. Niemieckie przedsiębiorstwo pozostawiło po sobie wiele konstrukcji, w tym chociażby mosty: we Wrocławiu (Most Grunwaldzki), a także w Belinie, Kłodzku, Gorzowie i Poznaniu.

Bardzo ciekawą realizacją, wykorzystywana aktualnie do celów turystycznych jest podnośnia statków w Niederfinow. Dzięki tej konstrukcji możliwe jest płynięcie kanałem pomimo różnicy poziomów wynoszącej 36 metrów.

W regionie także możemy spotkać kilka ważnych elementów infrastruktury drogowo-kolejowej:

  • most podnoszony w Nowej Soli
  • most drogowe na Odrze w Krośnie Odrzańskim, Nowej Soli, Cigacicach
  • most kolejowy na Odrze w Stanach

Fabryka znajduje się naprzeciw zielonogórskiego dworca kolejowego. Na jej teren oczywiście wejść nie można, bo pomimo różnych problemów nadal trwa tam produkcja.

Jak przystało na właściciela wielkiego zakładu, Georg Beuchelt miał swoją willę na terenie fabryki. W czasach powojennych były tutaj biura.

Grobowiec Georga Beuchelta jest jedną z dwóch architektonicznych pozostałości po dawnym cmentarzu Zielonego Krzyża (dzisiejszy Park Tysiąclecia). Podczas rewitalizacji parku został odnowiony, wyczyszczony. Zadbano także o detale, przywracając je na podstawie starych zdjęć.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *