Świdnica (Schweinitz)

Świdnica jest dziś wsią znajdującą się przy drodze nr 27, ok. 10 km od Zielonej Góry. Jadąc obwodnicą niewiele da się zobaczyć, a naprawdę warto poświęcić troszkę czasu i zjechać z głównej trasy. Pozostało tu kilka przykładów dawnej świetności, czyli pałac rodziny von Kittlitz – dziś Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza czy XIV-wieczny kościół św. Marcina. Na obrzeżach wsi znajduje się bunkier zaadaptowany na ośrodek sportowy.

 

  • Świdnica - Kościół MB Królowej Polski
    Kościoły,  Świdnica

    Kościół MB Królowej Polski

    Wysoka i smukła wieża kościoła widoczna jest z daleka. Po dotarciu do budynku trudno oprzeć się wrażeniu, że trochę nie pasuje do reszty, ale to moja subiektywna opinia. Kształt budynku przykrytego mansardowym dachem niespecjalnie  przypomina świątynię i być może dlatego tak wielki jest kontrast między tym co widać z zewnątrz, a tym co można ujrzeć po wejściu do środka. A zajrzeć na pewno warto, bo pierwotnie ewangelicki, zbudowany w latach 1794-96, kościół na pewno zaskoczy swoim wyposażeniem. Wnętrze Patrząc na jasne dwupoziomowe empory wręcz narzuca się podobieństwo do zielonogórskiego kościoła pw. MB Częstochowskiej. Do najcenniejszego wyposażenia należy barokowy ołtarz z figurami świętych Piotra i Pawła pochodzący z końca XVIII w., fragmenty…

  • Świdnica - kosciół św, Marcina
    Kościoły,  Powiat zielonogórski,  Świdnica

    Kościół św. Marcina

    Kościół znajduje się w centrum wsi, przy ul. Długiej, blisko skrzyżowania z drogą prowadzącą do Ochli. Trudno go nie zauważyć, bo sporych rozmiarów wieża jest widoczna z daleka. Kościół zbudowany został w XIV w. (na stronie diecezji można znaleźć informację, że parafia była erygowana w 1357 roku) z kamienia oraz cegły.  Wieża jest nieco „młodsza” od reszty, bo powstała dopiero w ostatnim dwudziestoleciu XVI w. Sama świątynia jest kościołem jednonawowym z wyodrębnionym prezbiterium. Przy kościele znajduje się barokowa plebania z drugiej połowy XVIII w. Wnętrze Wnętrze kryje w sobie kilka bardzo cennych zabytków, których kilka udało mi się sfotografować. Są tu m.in. barokowe ołtarze, XVIII-wieczna ambona, XIX-polichromie (w prezbiterium przedstawiają…

  • Świdnica - Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza
    Kultura i sztuka,  Powiat zielonogórski,  Świdnica

    Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza

    Pełna nazwa brzmi Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy. Początek instytucji datuje się na 1958 rok, kiedy to powołano do życia dział archeologiczny funkcjonujący w ramach Muzeum Ziemi Lubuskiej. W związku z wieloma pracami wykopaliskowymi i pozyskiwaniem coraz większej ilości eksponatów należało dla działu znaleźć nową lokalizację, na którą przeznaczono wyremontowany w latach 1970-1974 pałac Kittlitzów w Świdnicy. Jednostka usamodzielniła się w 1982 roku. Obecnie w muzeum można oglądać ekspozycje stałe: Łowcy i rolnicy epoki kamienia na Środkowym Nadodrzu, Wicina – gród metalurgów sprzed 2500 lat, Środkowe Nadodrze u schyłku starożytności, Obrona granicy zachodniej państwa polskiego za panowania Piastów.

  • Świdnica - OSiR "Bunkier"
    Dla dzieci,  Świdnica

    OSiR Bunkier

    Około 3 km od centrum Świdnicy (w kierunku południowym) zlokalizowane są dwa sporej wielkości bunkry mające ok. 20 metrów średnicy oraz 15 metrów wysokości. Powstały prawdopodobnie w 1938 roku, jednak nie zostały ostatecznie ukończone, wobec czego ich ostateczne przeznaczenie nie jest do końca jasne. W jednym z bunkrów podczas wojny mieściło się niemiecki radio wojskowe z ówczesnego Wrocławia. Jeden z bunkrów w 1994 roku został zaadaptowany na ośrodek przez Zielonogórski Klub Karate. Obecnie jest tu dobrze znany zielonogórzanom Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bunkier”, organizujący własne imprezy dla dzieci, a także zamknięte imprezy dla różnego rodzaju grup (m.in.klasy, firmy, kluby sportowe). W ramach różnego rodzaju atrakcji, których jest coraz więcej, są…

  • Świdnica - Pałac Kittlitzów
    Pałace,  Świdnica

    Pałac Kittlitzów (Schweinitz I)

    Renesansowa rezydencja rodziny Kittlitzów powstała w 1602 roku i taka data widnieje na portalu. Pierwotnie była to budowla trójskrzydłowa, jednak do dziś przetrwała ona w kształcie litery L. Przy pałacu znajdują się zabudowania gospodarcze oraz park. Po wojnie znajdował się tu magazyn płodów rolnych, a następnie obiekt stał nieużywany przez niemalże 10 lat. Na szczęście w latach 1970-1974 przeprowadzono gruntowny remont, a następnie swoją siedzibę znalazło tu Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza. W narożach można jeszcze zobaczyć dekorację sgraffitową. Wnętrza Ze względu na powojenne dzieje pałacu, jego wyposażenie nie zachowało się. Na parterze mamy drewniane stropy, a w jednej z sal na piętrze (sala rycerska pełniąca niegdyś funkcję kaplicy luterańskiej) zobaczyć…

  • Świdnica - Zalew Świdnicki
    Dla dzieci,  Świdnica

    Zalew Świdnicki

    Zalew świdnicki to tak naprawdę dwa zbiorniki retencyjne, położone przy drodze prowadzącej w kierunku Leśniowa Wielkiego, które zostały oficjalnie otwarte 31 sierpnia 2014 r. Formalne funkcje zbiorników to dbanie o odpowiedni poziom wody w lasach oraz ochrona przeciwpożarowa, co nie przeszkadza w wykorzystywaniu ich jako atrakcji turystycznej oraz miejsca wypoczynku. Większy ze zbiorników posiada plażę, na której w 2019 roku nawieziono sporo piasku. Wcześniej była to plaża bardziej trawiasta, a unijne dofinansowanie przez pięć lat przewidywało te oficjalne zastosowanie. Obok zalewu powstała aleja lipowa, która stanowi część całkiem przyjemnej ścieżki wokół zbiorników. Można tutaj całkiem przyjemnie spędzić czas, zdarzało mi się poobserwować ptaki (widziałem tu m.in. gęś krótkodziobą) oraz nietoperze,…