Żary – Zamek
Początki zamku sięgają II połowy XIII wieku, kiedy to Albrecht Dewin wzniósł budowlę na planie prostokąta odpowiadającą dzisiejszej północnej części. Kolejne skrzydła zostały dobudowane przez następnych właścicieli – zachodnie oraz wieżę od południa wzniosła rodzina Packów w latach 1320-1329, a wschodnie rodzina Bibersteinów na początku XV wieku. Ta ostatnia rodzina przebudowała zamek na renesansową rezydencję po uszkodzeniach spowodowanych pożarami w I połowie XVI wieku. Zmiany w stylu barokowym są natomiast efektem działań kolejnych właścicieli – rodziny Promnitzów, która w późniejszym okresie na podzamczu wybudowała dzisiejszy pałac.
W II połowie XVIII wieku Promnitzowie sprzedali cały zespół zamkowo-pałacowy i od tego czasu można powiedzieć, że zakończyły przebudowy obiektu, który w XIX wieku zaadoptowano na urząd oraz więzienie, a w czasach III Rzeszy miało tu swoją siedzibę muzeum regionalne.
W trakcie nalotu w 1944 roku został uszkodzony narożnik od strony dzisiejszej al. Jana Pawła II, ale w okresie powojennym zniszczenia te naprawiono. Remont obiektu zakończył się niestety w trakcie jego trwania wraz z rozpoczęciem przemian w Polsce i do dziś nie znaleziono przeznaczenia dla zamku.
Niestety w nocy z 13 na 14 października 2019 ogromny pożar zniszczył wieżę oraz część dachu. Przyczyną było prawdopodobnie podpalenie. Stało się w momencie, gdy po długiej debacie miasto miało przejąć zamek od prywatnego właściciela i po niewątpliwie bardzo kosztownym remoncie przeznaczyć zamek na cele publiczne.
Jeden Komentarz
Zarythema
Poszukuje Elżbiety Niezgodzkiej z Żar