Łagów Lubuski – Zamek Joannitów
Zbudowany na wzgórzu pomiędzy jeziorami Trześniowskim i Łagowskim zamek jest niemalże obowiązkowym elementem zdjęć przedstawiających tutejszy krajobraz, a jednym z popularniejszych widoków jest ten z przeciwległego brzegu Jeziora Łagowskiego (zjazd z drogi wyjazdowej na Toporów).
Łagowski zamek został zbudowany na przez rycerski zakon Joannitów w drugiej połowie XIV wieku. Początkowo był to budynek na planie czworokąta z dziedzińcem, składający się typowych dla tego typu obiektów elementów, czyli domu mieszkalnego w skrzydle zachodnim, jadalni w południowym oraz kaplicy północnym. W południowo-wschodnim narożniku zbudowano wieżę, a całość otoczono murami obronnymi, które jednocześnie umacniały wzgórze, przed osunięciem.
W XVI wieku podwyższono wieżę (do 28 metrów) oraz mury obronne, a także dobudowano prostokątną basztę bramną od wschodu oraz część mieszkalną od północy. W kolejnych dwóch wiekach powstały kolejne części mieszkalne w skrzydłach południowym oraz wschodnim.
Swego rodzaju ciekawostką jest to, że zamek tylko raz był oblegany – podczas wojny trzydziestoletniej w 1640 roku przez Branderburczyków. Oblężenie zostało odparte. Po kasacie zakonu joannitów na ziemiach niemieckich (1810 rok) zamek przeszedł w ręce państwa pruskiego, a w późniejszych latach także w ręce prywatne. Po II światowej mieścił się tutaj Dom Pracy Twórczej.
Obecnie zamek pełni rolę hotelu. Przez budynek bramny można wejść wysokimi schodami na dziedziniec, na którym znajdują się stoliki kawiarni. Warto wejść na wieżę, z której rozciąga się piękny widok na jeziora oraz okolicę.