Źródła ()

Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego

 
Informacje historyczne oraz architektoniczne, które zamieszczam na stronie, w dużej mierze oparte są na wiadomościach zaczerpniętych z książek „Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego” autorstwa Krzysztofa Garbacza. Jest to trzytomowe wydawnictwo, przy tomy I oraz II, wydane odpowiednio w 2011 i 2012 roku, dotyczą zabytków dawnego województwa zielonogórskiego. Zachowany jest tu podział administracyjny (powiaty i gminy) co bardzo ułatwia zlokalizowanie opisywanych obiektów. Dodatkowym plusem jest słowniczek terminologiczny, zawierający pojęcia związane z architekturą, użyte w treści książki. Książki te zresztą były swego rodzaju inspiracją do tego, żeby wziąć aparat i zapoznać się z historią i zabytkami w najbliższej okolicy.

 
Polecam także książkę „Zabytki Zielonej Góry” autorstwa Barbary Bielinis-Kopeć, wydaną przez zielonogórskie Regionalne Centrum Animacji Kultury w 2005 roku i w późniejszych latach wznawianą. Poszczególne obiekty ujęte w tej publikacji opisane są bardzo szczegółowo, wzbogacone o sporą liczbę zdjęć. Książka w nowym wydaniu jest dostępna w Polsko Niemieckim Centrum Promocji i Informacji Turystycznej, mieszczącym się w zielonogórskim ratuszu.

Dużo informacji można znaleźć także na stronie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – lwkz.pl.

Na tropach dawnej Zielonej Góry

Bardzo ciekawą pozycją jest książka Jerzego Piotra Majchrzaka „Na tropach dawnej Zielonej Góry”, będąca zbiorem opowiadań o mieście, którego pasjonatem był autor – historyk, etnograf, dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Spod jego pióra wyszło wiele innych publikacji, których tematem jest obszar byłego województwa zielonogórskiego.

Wiele mało znanych informacji i ciekawostek, dotyczących bardzo często lat powojennych, wplecionych w ciekawie opowiedziane historie można przeczytać w Łączniku Zielonogórskim – bezpłatnie rozprowadzanej gazecie wydawanej przez miasto, której celem było zachęcenie mieszkańców miasta i gminy do połączenia. Niezależnie od treści przekazywanych na siedmiu pierwszych stronach, ostatnia zawiera wspomniane historie, których autorem jest Tomasz Czyżniewski. Wszystkie numery Łącznika dostępne są na stronie internetowej lzg24.pl w zakładce „Archiwum”.