Mirocin Górny (Ober Herzogswaldau)

Mirocin Górny jest niewielką wsią leżąca w szeroko pojętych okolicach Kożuchowa. Najłatwiej dojechać tu można właśnie od strony Kożuchowa (kierunek: Nowogród Bobrzański) lub od strony Zielonej Góry (w Mirocinie Dolnym na skrzyżowaniu kierunek Wichów). O średniowiecznym pochodzeniu miejscowości do dziś świadczy gotycki kościół św. Jerzego. Obok świątyni znajdują się ukryte między drzewami, otoczone wodą ruiny siedemnastowiecznego dworu.

 • Kościół św. Jerzego w Mirocinie Górnym
  Kościoły,  Mirocin Górny

  Kościół św. Jerzego

  Gotycka, pochodząca z połowy XIV wieku, świątynia znajduje się w centrum wsi, pomiędzy skrzyżowaniem oraz stawem otaczającym ruiny dworu. Od zachodniej strony zbudowana została sporych rozmiarów wieża, w której umieszczony jest dzwon z drugiej połowy piętnastego wieku. Teren kościoła otoczony jest kamiennym murem, w którym od południowej strony znajduje się późnogotycka bramka z ostrołukowym przejazdem. Według dostępnych źródeł wewnątrz można zobaczyć gotyckie elementy wystroju kościoła, jednak na razie nie miałem jeszcze możliwości wejścia do środka.

 • Ruiny dworu w Mirocinie Górnym
  Dwory,  Mirocin Górny

  Ruiny dworu

  Przejeżdżając przez wieś bardzo łatwo zauważyć miejscowy kościół. Obok niego są dwa stawy, ze znalezieniem których też nie ma problemu. Na drugim ze stawów jest wyspa, a wśród dość gęsto rosnących na niej drzew znajdują się ruiny XVII-wiecznego barokowego dworu, które w okresie wiosenno-letnim jest praktycznie niewidoczne z drogi. Patrząc na to z dworu pozostało można domyśleć się, że był to piętrowy budynek, jednak nie potrafię wyobrazić sobie jak dokładnie wyglądał jego kształt. Wiadomo, że dwór należał do rodziny von Dyhernn, do której należał majątek aż do początku XX wieku. Budowla popada w ruinę od 1945 roku, kiedy to została uszkodzona i nie była już ani użytkowana, ani remontowana. Ruiny…