Ługi (Friedersdorf)

Ta niewielka wieś położona jest pól i lasów, gdzieś między Otyniem a Zatoniem, poza jakimikolwiek numerowanymi drogami. Żeby tutaj dojechać, to trzeba się trochę postarać i przygotować na niezbyt dobry jakościowy asfalt.

O tym, że wieś ma bardzo stary rodowód, świadczy dziś tamtejszy kościół, który prezentuje się pięknie i warto go zobaczyć.

  • Ługi - Kościół św. Wawrzyńca
    Kościoły,  Krzyże pokutne,  Ługi

    Kościół św. Wawrzyńca

    Sama miejscowość nie jest specjalnie duża, więc nie jest trudno zauważyć kościół położony zresztą przy głównej drodze. Niezbyt często tędy przejeżdżam, bo wieś leży na uboczu, ale zawsze lubię spojrzeć na te mury, szczególnie prezentujące się przy odpowiednim słonecznym oświetleniu. Kościół powstał na początku XIV wieku Już na pierwszy rzut oka widać, że zbudowano go z kamieni polnych i rudy darniowej. W późniejszych wiekach był wielokrotnie remontowany. Jak większość starych katolickich świątyń, także i ta miała okres przejęcia przez protestantów, którzy użytkowali ją do 1652 roku. Charakterystyczna wieża z zegarami powstała dopiero w latach 30-tych XX wieku, a bezpośrednim powodem budowy było wcześniejsze zawalenie się dzwonnicy. Bardzo podoba mi się…