Letnica (Lättnitz)

Letnica jest wioską położoną poza obszarem dróg numerowanych, w gminie Świdnica, pomiędzy Buchałowem a Koźlą. Choć nie jest to jakaś przesadnie wielka miejscowość, to jednak warto tu zajechać, żeby zobaczyć XVI-wieczny kościół katolicki, odnowiony zbór ewangelicki z początku XIX wieku, a także sukcesywnie odnawiany dwór. Warto zaznaczyć, że te prace są wynikiem Planu Odnowy Miejscowości dla wsi Letnica na lata 2009-2018.

 • Dwory,  Letnica

  Dwór

  Wjeżdżając do wsi od strony Buchałowa przed ostrym zakrętem w prawo można pominąć boczną drogę, przy której znajduje się dwór wybudowany w drugiej połowie XVI wieku w związku z podziałem dóbr. Jako że wcześniej istniała tu wieża mieszkalna (stary zamek), więc nowa budowla została nazwana nowym zamkiem. Jest to budynek na planie kwadratu, nakryty dachem naczółkowym, posiadający charakterystyczny front, w którym uwagę zwracają: ozdobne półkoliste wejście, będące podstawą balkonu, nad którym znajduje się herb rodziny von Diebitsch oraz tympanon. Można powiedzieć, że jak na obiekt użytkowany po wojnie przez miejscowy PGR, to stan w jakim dotrwał on do naszych czasów jest zadziwiająco dobry. Na moich zdjęciach widać różnicę w trakcie…

 • Letnica

  Kościół św. Szymona Apostoła i Judy Tadeusza

  Kościół zlokalizowany jest w środkowej części wsi, nieco na uboczu, zbudowany na niewielkim wzgórzu. Nie jest tak stary, jak można na pierwszy rzut ocenić, bowiem zbudowany został w II połowie XVI wieku. Uwagę zwraca masywna wieża z wejściem od zachodniej strony. Do regularnego korpusu przybudowane są kruchta (od południa) oraz zakrystia (od północy). Na wschodniej ścianie zobaczyć można płytę z rycerzem w zbroi. Całość terenu otoczona jest niezbyt wysokim kamiennym murem. Aktualnie kościół należy do parafii w Koźli.

 • Letnica

  Zbór ewangelicki

  We wschodniej części Letnicy, przy głównej drodze obok dawnego parku dworskiego stoi bardzo ładnie odnowiony dawny zbór ewangelicki. Świątynia została wybudowana w 1819 roku na planie prostokąta. Charakterystycznym elementem jest kwadratowa wieża, która w górnej części przechodzi w ośmiokąt. Po II wojnie światowej świątynia początkowo służyła katolikom, potem stała niewykorzystana, przerobiono ją na magazyn, a obecnie po odnowieniu jest tam miejsce spotkań kulturalnych. Pomimo niezbyt sprzyjających okoliczności historycznych wewnątrz wciąż można zobaczyć empory, charakterystyczne dla świątyń protestanckich, a surowe wnętrze nadaje jej niepowtarzalnego klimatu.