Gołaszyn – Kościół św. Marcina
Niewielki XIV-wieczny kościółek zbudowany z kamienia polnego w swojej pierwotnej wersji byłby zapewne podobny do kilku okolicznych wiejskich świątyń pochodzących z tego okresu (np. Mirocin Dolny, Studzieniec). Tym co zdecydowanie wyróżnia tutejszy obiekt jest smukła wieża pochodząca z I połowy XVIII wieku, podwyższona 150 lat później oraz otynkowanie całości. Na przyporze wieży zostawiono nieotynkowany fragment (świadek) po remoncie z 2010 roku ujawniający ceglany
Kościół położony jest w północno-zachodniej części wsi. Jadąc drogą nr 333 od strony Nowej Soli trzeba skręcić w prawo na skrzyżowaniu i przebyć ok. 300 metrów ulicą o nawierzchni z kostki.
Teren kościoła od strony drogi otoczony jest murem z przyporami, pochodzącym prawdopodobnie z XV wieku. Od strony południowej jest sporo miejsca, więc można tam zostawić samochód i obejrzeć świątynię. Charakterystyczne cechy na zewnątrz, to przede wszystkim trochę jakby protestancka wieża i wysoki dwuspadowy dach. Na pierwszy rzut okaz widać, że kruchty od strony południowej są zdecydowanie młodsze (I poł. XVIII wieku) od samego kościoła.