Czerwieńsk

Czerwieńsk – Dawny kościół ewangelicki

W Polsce nie jesteśmy jakoś specjalnie przyzwyczajeni do takich widoków, ale w Czerwieńsku znajduje się budynek, który wygląda jak kościół, jednak kościołem aktualnie nie jest. Nie zmieni to jednak faktu, że obiekt zlokalizowany przy ul. Zielonogórskiej 5, w którym mieści się narzędziownia Budomont, do 1945 roku pełnił funkcje sakralne. Jest to powstała w 1851 roku świątynia protestancka (w Czerwieńsku nie było wówczas kościoła katolickiego, bo miasto należało do Prus), która po II Wojnie Światowej nie została przejęta przez katolików, którym zapewne w zupełności wystarczył dzisiejszy kościół św. Wojciecha.  Cóż więcej można powiedzieć? Dzięki zaadoptowaniu jej w latach 70-tych na cele przemysłowe budynek przetrwał i można go do dziś oglądać.

Może wydać się dziwne, że w stosunkowo niewielkiej miejscowości, w odległości ok. 100 metrów od siebie wybudowano dwie świątynie protestanckie. Można znaleźć informację w książce „Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego”, Tom I, autorstwa Krzysztofa Garbacza, że był to zbór staroluterański.

Tak jak można to ocenić z zewnątrz, był to kościół halowy. Jako że wieża nie była potrzebna została częściowo rozebrana i dziś wraz z dawną nawą jest przykryta wspólnym dachem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *