Chotków,  Dwory

Chotków – Dwór obronny

Pierwotny dwór obronny pochodził z XV wieku, jednak w późniejszych okresach był przebudowywany zgodnie z ówczesnymi zasadami (barokowy charakter nadano na początku XVIII wieku). Dwór znajduje się w centrum wsi, naprzeciw drogi prowadzącej na Jelenin, jednak ponieważ jest położony ok. 150 m od ulicy i otoczony zabudowaniami, więc można go z samochodu nie zauważyć. Szczególną cechą chotkowskiego dworu są basteje (przetrwały dwie z czterech), które wraz z fosą i murem nadawały mu niegdyś obronny charakter. Lewa basteja jest zabezpieczona opaskami, ponieważ widać na niej pęknięcia

Obecnie, jak większość tego typu obiektów, dwór jest własnością prywatną, a jego stan jest taki, jak widać na zdjęciach – na oko zupełnie przyzwoity, oczywiście na tle podobnych budowli. Aby dojść do dworu należy wejść przez bramę, a następnie przejść przez podwórze. Przed płotem ograniczającym prywatny teren jest obniżenie terenu. Nie wiem czy jest to pozostałość po fosie, ale tak właśnie wygląda.

Drugi raz odwiedziłem to miejsce po ponad sześciu latach – na jesień 2020 roku. Teren wokół dworu wygląda lepiej, basteje zostały zabezpieczone, choć ich stan jest niewątpliwie coraz gorszy. Sam budynek dworu nadal jednak stoi pusty. Po przejściu na tył dworu widok budynku nie oszałamia, ale za to pokazuje się ciekawy krajobraz ze stawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *