Borów Polski – Ruiny zamku
Jadąc do Borowa Polskiego od strony Nowego Miasteczka już z daleka widać ruiny. Po wjechaniu do wioski należy minąć kościół i za chwilę mamy przed sobą pozostałości gotycko-renesansowego zamku. Stoją na terenie niczyim, więc teoretycznie można tam podejść. Teoretycznie, bo trzeba przebić się przez gąszcz roślinności. Najlepsza do tego jest chyba zima, oczywiście bezśnieżna. Pamiętać trzeba także, że nie ma możliwości zaparkowania samochodu, bo droga jest bardzo wąska. W murze jest dziura, która daje dostęp do wnętrza, aczkolwiek na ścianie znajduje się tabliczka zakazująca wstępu. Można jeszcze podejść pod górę i znaleźć się na wysokości pierwszego piętra.
Sam zamek ma kształt prostokąta i jest raczej średniowieczną ciekawostką, którą jednak warto zobaczyć. W ruinę zaczął popadać już w połowie XVII wieku, po wyprowadzeniu się dotychczasowych właścicieli, rodziny Rechenbergów. Potem było tu jeszcze kilku właścicieli, ale w połowie XIX wieku zachowaną część przekształcono w spichlerz. Jeszcze po II wojnie światowej był dach, który jednak zawalił się w latach 60-tych.
Wróciłem tutaj po niemal siedmiu latach i niestety teren wygląda dużo gorzej niż wcześniej. Ruiny są mocno zarośnięte, a całość została „zabezpieczona” siatką…