Biecz (Beitzsch)

Przejeżdżając przez Biecz można sobie już tylko wyobrazić, że ta niegdyś wielowiekowa siedziba rodu von Wiedebach musiała zdecydowanie przewyższać swoim blaskiem wiele dużo bardziej znanych dziś miejscowości. Widoczny z daleka, położony na wzgórzu kościół oraz budynek bramny dawnego założenia pałacowego są tego pamiątką.

Dziś Biecz jest już tylko jedną z wielu średniej wielkości wsi, położoną z dala od głównych szlaków i zapomnianą. Także jednym z mnóstwa przypadków ośrodków z dobrze zachowaną świątynią i zmierzającą ku ruinie dawną posiadłością właścicieli tego terenu. Niestety, jest to przykład dewastacji tego terenu w okresie powojennym, a potem także w okresie pokomunistycznym. Aktualnie wieś nie jest już nawet siedzibą gminy, choć była nią do 1054 roku. Nie jest także siedzibą parafii, w obu przypadkach będąc pod zwierzchnością Brodów. Mimo wszystko wciąż warto jednak tutaj zajrzeć.

  • Biecz - Kościół MB Częstochowskiej
    Biecz

    Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej

    Dzisiejszy kościół pw. MB Częstochowskiej pierwotnie został zbudowany jako świątynia protestancka. Z dostępnych informacji wynika, że pochodzi z 1721 roku, a więc jest nieco starszy od tutejszego założenia pałacowego. Kościół wzniesiono na wzgórzu będącym chyba najwyższym punktem w okolicy, więc jest dobrze widoczny z dalszej odległości. Bardzo ciekawy jest kształt obiektu. Zbór ewangelicki powstał na planie krzyża greckiego, co nie jest jakimś rzadkim pomysłem, ale w tym przypadku ramiona krzyża nie są mocno zaznaczone. więc całość przypomina nieco kwadrat. Ten całościowy kształt nieco zaburza zbudowana, oczywiście od wschodniej, strony półkolista absyda. Budynek powstał z cegły, nie jest otynkowany. Aktualnie jest to kościół filialny parafii w Brodach. Nie udało mi się…

  • Biecz - Zespół pałacowy - budynek bramny
    Biecz,  Pałace,  Powiat żarski

    Zespół pałacowy

    Jeśli już ktoś będzie jechał drogą nr 286 z Lubska w kierunku Gubina, musiałby naprawdę postarać się, żeby nie zauważyć wysokiego, efektownego, choć zaniedbanego budynku bramnego, który otwiera możliwość wejścia na teren dawnego założenia pałacowego, które należało do rodziny von Wiedebach. W dzisiejszych pozostałościach tego założenia można jeszcze zobaczyć budynek bramny, oficynę, pałac oraz resztki dawnego parku. Wg dostępnych informacji budowle pochodzą z XVIII wieku. Wysoka wieża budynku bramnego jest na tyle charakterystyczna, że nie można pomylić jej z żadnym innym zabytkiem w naszym regionie. Zwieńczona niegdyś efektownym hełmem, którego pozostałości można jeszcze zobaczyć, doskonale widoczna z drogi zaprasza, żeby podejść bliżej i zapoznać się z historią tego miejsca. Wciąż…