Żary

Żary – Rynek

Pomimo zniszczeń wojennych spora część zabytkowej zabudowy mieszkalnej przetrwała do dziś. Bardzo ładnie wyglądają kamienice wokół ratusz zbudowane w większości z przełomu XIX i XX wieku. Nie przetrwała południowa pierzeja rynku, która została zastąpiona po wojnie komunistycznym blokiem psującym wygląd całości. Na szczęście w 2005 roku elewację bloku wystylizowano jako ciąg kamienic uzyskując bardzo ciekawy efekt.

Z północno-wschodniego narożnika Rynku odchodzi wąska w tej części ul. Osadników Wojskowych. Tam pod numerami 52/53 stoją renesansowe kamienice należące niegdyś do doktora Ottona Langa, który w okresie międzywojennym połączył je i nadał im widoczny do dziś wygląd. W jednej z kamienic mieściła się apteka „Pod Lwem”.

Kamienica Rynek 12, to dawny hotel Pod Złotą Gwiazdą. Do dziś zachowały się efektowne kamienne balkony stylizowane na renesans.

Na rynku znajduje się ławeczka grającego na skrzypcach Georga Philippa Telemanna – niemieckiego kompozytora, który jako młody chłopak po studiach prawniczych został zatrudniony przez rodzinę Promnitzów w charakterze nadwornego muzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *