Witków – Wieża rycerska
Wieża rycerska w Witkowie jest unikalną budowlą tego typu na naszym terenie. Według dostępnych informacji powstała w II połowie XIV wieku. Z tego czasu pozostały sklepienia i mury na parterze. Na pierwszym piętrze zachowały się pozostałości fresków, oczywiście dotyczących tematyki religijnej. I generalnie te dwie kondygnacje kryją najciekawsze rzeczy, a wygląd wyższych pięter jest efektem „prac” powojennych i raczej nie przypomina średniowiecznych budynków.
Przed wieżą stoi parterowy budynek, nieco od niej młodszy, bo pochodzący z XV wieku. Budynkiem tym jest oficyna połączona podziemnym przejściem z wieżą, aczkolwiek przejście do pochodzi z II połowy XX wieku.
Po raz pierwszy byłem w Witkowie ww wrześniu 2014 roku. Wówczas pomiędzy wieżą a drogą rosły zarośla nieco zasłaniające budynek. W wyniku przemian z lat 90-tych, kiedy to państwowe agencje za symboliczną złotówkę pozbywały się uciążliwych zabytków na rzecz nowych prywatnych właścicieli. Na wieży był wówczas baner z numerem telefonu ówczesnego właściciela, który chciał się pozbyć zabytku. Żeby dojść wtedy do wieży trzeba było przejść przez podwórko gospodarzy. Wejście nie było możliwe, więc zrobiłem tylko kilka zdjęć.
Wróciłem tu z Żoną w listpadzie 2020 roku. Początkowo wydawało mi się, że stan wieży bardzo się pogorszył i dopiero po chwili okazało się, że na miejscu pracuje ktoś – okazał się nim nowy właściciel, a stan był efektem zakończonych prac wykopaliskowych i przygotowania pod położenie nowych dachów, niestety plany dostaw specjalnie zamówionych stylizowanych elementów mocno poprzestawiała pandemia. Właściciel okazał się bardzo miłym, zaangażowanym w remont człowiekiem. Wcześniej zarośnięty teren okazał się być dawną fosą, która wraz z umocnieniami ziemnymi jest elementem historycznym. Przeprowadzone prace pozwoliły odkryć pozostałości czterech baszt oraz murów obronnych.
Zostaliśmy oprowadzeni po wnętrzach wieży i oficyny. Kamienny parter i piętro z freskami robią faktycznie świetne wrażenie. Pozbieranych zostało bardzo wiele elementów kamieniarskich, które zostały zdewastowane podczas „remontu” w latach 80-tych XX wieku. Generalnie czasy PRL dość nieprzyjemnie obeszły się z tym zabytkiem, pozbawiając go wielu elementów dekoracyjnych. Aktualnie nowy właściciel próbuje przywrócić wieży choć część dawnego blasku.