Wiechlice (Wichelsdorf)

Wiechlice są całkiem sporą wsią na zachód od Szprotawy, znaną dziś przede wszystkim z pałacu będącego aktualnie znanym ośrodkiem hotelowo-wypoczynkowym. Trzeba jednak pamiętać, że miejscowość składa się z dwóch części nie mających ze sobą nic wspólnego, poza nazwą. Obie części przedzielone są… dawnym lotniskiem wojskowym, wykorzystywanym przez Armię Czerwoną do 1992 roku.

Północna część Wiechlic ma wiejski charakter, w który ciekawie wpisuje się pałac wraz z dawnymi zabudowaniami gospodarczymi. Południowa część ma raczej charakter miejski i jest pozostałością po dawnych mieszkaniach stacjonujących tutaj jednostek wojskowych. I warto tutaj także przyjechać chociażby po to, żeby zobaczyć, że w Polsce można udanie zaadaptować terenu powojskowe.

  • Wiechlice - Dawne lotnisko wojskowe
    Wiechlice,  Zabytki techniki i przemysłu

    Dawne lotnisko wojskowe

    Początki związku tego terenu z wojskiem sięgają czasów I wojny światowej, gdy zaczynano doceniać przewagę jaką daje możliwość atakowania z powietrza. Początkowo był tutaj obóz jeniecki. Lotnisko powstało prawdopodobnie w latach 30-tych, czyli już po dojściu Adolfa Hitlera do władzy. M.in. z lotniska Sprottau 1 września 1939 roku startowały niemieckie samoloty w celu atakowania celów na terenie II Rzeczypospolitej. W styczniu 1945 roku, czyli formalnie jeszcze w trakcie II wojny światowej, lotnisko zostało przejęte przez Armię Radziecką, która stacjonowała tutaj do września 1992 roku. Wokół lotniska powstało całe miasteczko łącznie z osiedlami mieszkaniowymi, szkołą, kinem i sklepami. W 1994 roku powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Lotnisko”, a w dawnym radzieckim wojskowym miasteczku…

  • Wiechlice - Pałac
    Pałace,  Wiechlice

    Pałac

    Pałac powstał pod koniec XVIII wieku, wybudowany przez kolejnego właściciela tych dóbr – Georga Siegmunda Neumanna, którego potomkowie zarządzali tym terenem aż do 1945 roku. Pałac znajduje się w północnej (starszej) części Wiechlic i zdecydowanie łatwiej dojechać tutaj od strony Szprotawy (kierunek na Niegosławice). W czasach powojennych pałac należał do miejscowego PGR-u, a mieściły się w nim biura oraz mieszkania. Jak wiele tego typu obiektów pałac został opuszczony i zaczął popadać w ruinę. Jego drugie życie zaczęło się w 2007 roku, gdy został kupiony przez prywatnego właściciela. Dziś nie tylko pałac, ale także dawne zbudowania gospodarcze, zostały zaaranżowane na obiekty turystyczno-wypoczynkowe o wysokim standardzie. Charakterystycznym elementem pałacowego frontu jet portyk,…