Toporów (Topper)

Toporów jest średniej wielkości wsią, położoną ok. 4 km od drogi nr 92 (dawnej krajowej dwójki). Stacja kolejowa jest natomiast częścią głównej magistrali wschód-zachód.

W miejscowości można zobaczyć przede wszystkim spory pałac o ciekawej architekturze, w którym aktualnie znajduje się Dom Pomocy Społecznej. Obok miejscowego XIX-wiecznego kościoła rosną stare dwa stare dęby mające status pomników przyrody.

Toporów ma rodowód średniowieczny, a wśród właścicieli tutejszego majątku był m.in. komtur zakonu Joannitów z Łagowa.

  • Pałace,  Toporów

    Pałac myśliwski

    Pałac stoi przy głównej drodze przebiegającej przez Toporów. Jest to budowla sporych rozmiarów, zbudowana w stylu neogotyckim, mająca bardzo zróżnicowaną formę. O ile część środkowa jest symetryczna, to części boczne nie mają ze sobą nic wspólnego. Uwagę zwracają wieże i stożki zdobiące pałac, szczególnie wyższa północna wieża z krenelażem, wieżyczkami oraz iglicą. Z kolei większą, ale „spokojniejszą” część południową urozmaica okrągła klatka schodowa w formie wieżyczki zwieńczonej iglicą z rokiem 1882. Pałac został zbudowany w ostatniej ćwierci XIX wieku na miejscu dworu pochodzącego z XVII wieku. Po II Wojnie Światowej budynek miał szczęście być używanym przez instytucje. Po remoncie przeprowadzonym w 1988 roku został przekazany na potrzeby Domu Pomocy Społecznej.…