Nowe Miasteczko (Neustädtel)
Nowe Miasteczko, to jedna z tych miejscowości, którą często się mija, ale bardzo rzadko zwraca się na nią uwagę, nie mówiąc już o jej zwiedzaniu. Kierowcy jeżdżący krajową „trójką” pewnie kojarzą to miejsce z ograniczeniem prędkości i znajdującym się niedaleko fotoradarem. Jeśli jednak przyjrzymy się lepiej, to panoramę miasta tworzą trzy wieże: ratuszowa oraz dwie kościelne. Szczególnie dobrze widać ją, gdy wjeżdżamy drogą od strony Borowa Polskiego.
Początków miejscowości należy szukać w drugiej połowie XIII wieku. Obecna zabudowa jest efektem odbudowy po wielkim pożarze, który zniszczył Nowe Miasteczko w 1634 roku. Piętnaście lat później teren ten przejęli otyńscy jezuici, którzy przyczynili się do wspomnianej odbudowy i zdecydowanie poprawili sytuację gospodarczą.
Mury miejskie przestały istnieć już na początku XIX wieku. Do dziś pozostały jedynie ich szczątki, a z II tomu książki „Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego” dowiedziałem się, że trudno nawet ocenić którędy mury przebiegały.
-
Kościół Opatrzności Bożej
Pierwotnie była to ewangelicka świątynia, posiadająca prostokątny kształt, podobnie jak inne zbory z tego okresu. Zbudowana została w latach 1784-1785. Kościół został nakryty mansardowym dachem. W 1888 roku dobudowano charakterystyczną wysoką wieżę, posiadającą bardzo ciekawe zdobienia tworzące estetyczną całość. Elewacja kościoła zdobione jest pilastrami, gzymsami oraz wąskimi, półkoliście zamkniętymi oknami, wejście od strony południowej wzbogacono ładnym portalem. W zawiązku z tym, że po II wojnie światowej nowym mieszkańcom wystarczał jeden kościół, protestancka świątynia została opuszczona. W późniejszym czasie pełniła funkcje magazynowe. Z tego też powodu z wyposażenia zachowały się jedynie empory. W drugiej połowie lat 80-tych parafia rzymskokatolicka przeprowadziła remont, a świątynia znów zaczęła pełnić funkcje sakralne.
-
Kościół św. Marii Magdaleny
Kościół jest najstarszym zachowanym w mieście budynkiem. Jego początki sięgają przełomu XIV wieku. Zbudowany został z kamienia polnego. Obecnie kościół jest otynkowany, jednak od strony zachodniej widoczne są dwa „świadki”. Pierwotnie była to świątynia jednonawowa. W XVI wieku dobudowana została nawa południowa, ozdobiona później renesansowym szczytem. Także z tego okresu pochodzą attyki, którymi udekorowana jest wieża. Do nawy południowej dobudowano także półkolistą klatkę schodową prowadzącą na empory. Te z kolei są pamiątką po ponad stuletnim okresie, gdy kościół należał do luteran (1540-1652). Obok świątyni znajduje się plebania. Ten niepozorny dom pochodzi z 1811 roku roku. Wejście ozdobione jest gankiem z kolumnami doryckimi.
-
Pozostałości murów miejskich
Mury miejskie oraz bramy zaczęto w Nowym Miasteczku rozbierać już w połowie XVIII wieku. Kilkadziesiąt lat później właściwie przestały istnieć. Do dziś przetrwały zaledwie dwa maleńkie ich fragmenty, będące właściwie swego rodzaju kolekcjonerską ciekawostką. Szczerze mówiąc, gdyby nie informacja w książce „Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego” tom II, to nawet nie zauważyłbym ich. Pierwszy fragment znajduje się przy ul. Wojska Polskiego obok schodów prowadzących do kościoła. Drugi jest przy ulicy Mickiewicza w pobliżu kościoła Opatrzności Bożej – obok budynku gospodarczego wyglądającego jak fragment tychże murów. Co ciekawe oba fragmenty murów miejskich zostały wykorzystane jako podstawa do nowego ogrodzenia.
-
Ratusz
Historia obecnego budynku rozpoczyna się od pożaru, który strawił miasto w 1634 roku, nie oszczędzając także ówczesnego ratusza. Odbudowa zakończyła się dwadzieścia jeden lat później, kiedy to powstał murowany obiekt. Z tego okresu do dziś pozostała jedynie wieża. Kolejna przebudowa ratusza miała miejsce w XIX wieku, kiedy to zbudowano dwa skrzydła – zachodnie (1818-1821), dołączone do wieży, oraz północne (1877-1879), a całość otrzymała kształt litery „L”. Bez wątpienia najbardziej charakterystycznym elementem ratusza jest wieża z wysokim hełmem, przypominającym nieco ten znany z Zielonej Góry. Ciekawe elementy dekoracyjne posiada neogotyckie skrzydło północne. W tej części znajduje się główne wejście, nad którym widnieje herb Nowego Miasteczka.
-
Rynek
Rynek w Nowym Miasteczku ma klasyczny, zbliżony do kwadratu, kształt. Kamieniczki otaczające ratusz w większości pochodzą z XVIII wieku, zawierając elementy przebudów dokonanych w późniejszych okresach. Bardzo ważny jest fakt, że zachowały się praktycznie wszystkie kamienice za wyjątkiem kilku budynków , które bardzo komponują się z całością zabudowy, tworząc spójną całość. Oprócz budynków ograniczających rynek z zewnątrz są także kamienice tworzące razem z ratuszem wewnętrzny prostokąt. Tutaj na uwagę zasługuje dom posiadający secesyjne zdobienia na elewacji. Rynek ma bardzo przyjemny klimat. Nie jest to na pewno jakaś wielka atrakcja turystyczna, niemniej jednak warto tutaj zajrzeć. Gdyby jeszcze fasady kamienic zostały odnowione, to rynek zyskałby zupełnie inny wygląd.