Niedźwiedź (Niedewitz)

Ta niewielka wioska położna na uboczu znana jest z organizowanego od 2001 roku turnieju drwali. Gdy zdarzy się, że będziecie w tej miejscowości, warto na pewno stanąć na chwilę i podejść do oryginalnego drewnianego kościółka.

Wieś ma rodowód średniowieczny, ale do naszych czasów nie przetrwały żadne pamiątki świadczące o tak długiej historii Niedźwiedzia. Do 1945 roku istniał tutaj dwór należący do przedwojennych właścicieli wsi, ale został zniszczony i dziś najstarszą budowlą jest wspomniany XIX-wieczny kościół.

  • Niedźwiedź

    Kościół Wniebowzięcia NMP

    Jadąc przez wieś nietrudno zauważyć drewniany kościółek z wieżą zwieńczoną kopułą z iglicą, choć nie stoi bezpośrednio przy głównej drodze. Patrząc z zewnątrz trudno było mi sobie wyobrazić jak wygląda on w środku – gdzie jest nawa, a gdzie prezbiterium. Trochę ma on formę drewnianego domu, jakby w góralskim stylu. Można znaleźć informację, że w tym miejscu znajdował się wcześniejszy kościółek, ale został rozebrany w XVIII wieku. Ponieważ były to tereny luterańskie, więc na początku XIX wieku mieszkańcy wznieśli zbór ewangelicki, który obecną formę uzyskał w 1930 roku. Od wschodniej strony widać szachulcowy szczyt, pod którym znajduje się podcień opart na trzech drewnianych filarach.