Mycielin (Metschlau)

Mycielin jest niezbyt dużą wsią leżącą przy drodze nr 328 (Nowe Miasteczko – Niegosławice). Przy skrzyżowaniu z drogą prowadzącą na Długie stoi piękny kamienny kościół z wysoką wieżą, trochę jakby zbyt duży na taką wieś. Świadczy to zapewne o dawnym znaczeniu tej miejscowości.

Niegdyś istniał tutaj także pałac, jednak nie przetrwał spotkania z komunizmem i został ostatecznie rozebrany w latach 60-tych XX wieku. Pozostałością jest XIX-wieczny park znajdujący się przy drodze prowadzącej na Długie. Zachowało się także kilka budynków po dawnej posiadłości rodziny von Niebelschütz.

  • Mycielin - Kościół św. Mikołaja
    Mycielin

    Kościół św. Mikołaja

    Kościół w Mycielinie jest bardzo ciekawym obiektem. Po sprawdzeniu w źródłach okazało się, że powstał przed 1300 rokiem, więc jest jednym z najstarszych zabytków w naszym regionie. Kościół jest otoczony kamiennym murem, więc poza godzinami otwarcia nie ma możliwości zobaczenia go z bliska. Jednak na pierwszy rzut widać, że to nie jest pierwsza lepsza wiejska świątynka. Na pewno uwagę zwraca spora wieża, zwieńczona dachem dwuspadowym z sygnaturką i schodkowymi szczytami. Główne wejście, zdobione portalem uskokowym, znajduje się w części nawowej świątyni. Tym co zwróciło moją uwagę, są zaledwie dwa niewielkie okna w południowej ścianie nawy (zostały poszerzone w XVIII wieku), co oznacza, że kościół nie przeszedł jakichś drastycznych przebudów i…