Kolsko (Kolzig)

Kolsko jest średniej wielkości wsią, leżącą na prawobrzeżnej stronie powiatu nowosolskiego, w okolicach jeziora Sławskiego. Najłatwiej dojechać tu od strony Nowej Soli (droga nr 315 na Wolsztyn) lub przepływając Odrę promem w Milsku. Wspomniana droga jest obecnie obwodnicą miejscowości, należy więc z niej nieco zboczyć, aby dostać się do centrum. Warto zobaczyć tutaj dwa obiekty sąsiadujące ze sobą, czyli XVIII-wieczny kościół św. Jana Chrzciciela oraz pałac rodu von Klitzing, w którym dziś mieści się Zespół Edukacyjny.

 • Kolsko - Kościół św. Jana Chrzciciela
  Kolsko

  Kościół św. Jana Chrzciciela

  Kościół powstał na początku XVIII wieku, na miejscu wcześniejszego, zburzonego w czasie wojny trzydziestoletniej. Obecnie jest to jednonawowa świątynia zbudowana planie prostokąta, posiadająca od strony północnej wysoką wieżę, w przyziemiu której znajduje się wejście. Kwadratowa wieża zwieńczona jest ośmioboczną latarnią. Wewnątrz zachowało się zabytkowe osiemnastowieczne wyposażenie, czyli ołtarze – główny oraz boczne, organy, konfesjonał oraz ambona. Sklepienia w centralnej części pokryte jest malowidłem przedstawiającym prawdopodobnie wniebowstąpienie. Na zewnątrz, od strony pałacu, o ścianę kościoła oparte są płyty nagrobne, pochodzące najpewniej z dawnego cmentarza.

 • Kolsko - Pałac rodziny von Klitzing
  Kolsko,  Pałace

  Pałac

  Początki pałacu sięgają końca pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to powstała główna część budynku, położona równolegle do drogi, założona na planie prostokąta. Niespełna trzydzieści lat później od strony zachodniej dobudowane zostało skrzydło z ośmioboczną wieżą, co nadało rezydencji charakterystyczny kształt litery T. Nad głównym wejściem znajduje się herb rodziny von Klitzing, która mieszkała tu od powstania pałacu do 1945 roku. Po II wojnie światowej budynek został zaadaptowany na szkołę, tracąc oczywiście pierwotny wystrój wnętrz. W latach 80-tych XX wieku, podczas wyposażania szkoły w centralne ogrzewanie dobudowano komin mocno szpecący wygląd. Obecnie znajduje się tu Zespół Edukacyjny.