Klępsk (Klemzig)

Ta niewielka miejscowość, zlokalizowana przy drodze z Sulechowa do Babimostu, wydaje się być jedną wielu wiosek. Wyróżniającym się elementem zabudowy jest wysoki hełm drewnianej wieży tutejszego kościoła. I to właśnie dla tej świątyni warto tutaj przyjechać, bo o ile z zewnątrz prezentuje się przeciętnie, to wnętrze na pewno oczaruje odwiedzających. Obiekt sakralny pokazuje także jak długą historię ma ta miejscowość.

Jako ciekawostkę można dodać, że Klępsk widać z drogi S3 w odległości ok. 5-6 km od Sulechowa, jadąc w kierunku Świebodzina.

  • Klępsk – Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
    Klępsk,  Kościoły,  Powiat zielonogórski

    Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

    Kościół powstał w drugiej połowie XIV wieku jako drewniana świątynia katolicka. Charakterystyczna drewniana wieża pochodzi z początku drugiej połowy XVII wieku. Kiedy patrzy się na budynek z zewnątrz wygląda on bardzo niepozornie. Ot, jeden z wielu starych wiejskich kościółków. Wystarczy jednak przekroczyć jego próg, aby przenieść się do innego świata. Najstarszymi elementami wyposażenia są ołtarz szafiasty oraz umieszczona w jego centrum rzeźba Maryi z Dzieciątkiem. Dzisiejszy wygląd i wystrój wnętrza jest efektem przejęcia świątyni przez protestantów. Z końca XVI wieku pochodzą chrzcielnica, empory oraz chór. Z kolei z początku XVII wieku pochodzą: ambona, predella (podstawa, na której stoi ołtarz), zwieńczenie ołtarza oraz większość malowideł. Ciekawostką jest to, że wejścia na…