Kalsk

Kalsk – Kościół Matki Bożej Częstochowskiej

Kościół znajduje się przy głównej drodze prowadzącej przez Kalsk, więc zlokalizowanie go nie jest żadnym problemem. Świątynia została zbudowana w pierwszej połowie XVI wieku (nad wejściem znajduje się cegła z rokiem 1521, choć prawdę mówiąc nie zauważyłem jej). Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to kościół drewniany, ale w rzeczywistości drewniana jest tylko wieża nakryta wysokim hełmem. Wieża jest zresztą 200 lat młodsza od ceglano-kamiennej cześci budowli. Ciekawie prezentują się portale w kształcie oślego grzbietu. Początkowo była to świątynia katolicka, ale 1526 roku została przejęta przez protestantów.

Na zdjęciach dostępnych w internecie widać, że jeszcze w latach trzydziestych wyposażenie kościoła było całkiem bogate, jednak do dnia dzisiejszego nic z wyposażenia nie zachowało się. Po II wojnie światowej remont kapitalny zakończył się w roku 1959. Na pamiątkę rok ten uwieczniono nad południowym portalem.

Na terenie kościoła znajduje się kaplica nagrobna z pierwszej połowy XIX wieku. Ryzalit z wejściem ozdobiony jest pilastrami, gzymsem oraz naczółkiem zawierającym herb, podobny do herbu znajdującego się na pobliskim pałacu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *