Kalsk

Kalsk – Kościół Matki Bożej Częstochowskiej

Kościół znajduje się przy głównej drodze prowadzącej przez Kalsk, więc zlokalizowanie go nie jest żadnym problemem. Świątynia została zbudowana w pierwszej połowie XVI wieku (nad wejściem znajduje się cegła z rokiem 1521, choć prawdę mówiąc nie zauważyłem jej). Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to kościół drewniany, ale w rzeczywistości drewniana jest tylko wieża nakryta wysokim hełmem. Wieża jest zresztą 200 lat młodsza od ceglano-kamiennej cześci budowli. Ciekawie prezentują się portale w kształcie oślego grzbietu. Początkowo była to świątynia katolicka, ale 1526 roku została przejęta przez protestantów.

Na zdjęciach dostępnych w internecie widać, że jeszcze w latach trzydziestych wyposażenie kościoła było całkiem bogate, jednak do dnia dzisiejszego nic z wyposażenia nie zachowało się. Po II wojnie światowej remont kapitalny zakończył się w roku 1959. Na pamiątkę rok ten uwieczniono nad południowym portalem.

Na terenie kościoła znajduje się kaplica nagrobna z pierwszej połowy XIX wieku. Ryzalit z wejściem ozdobiony jest pilastrami, gzymsem oraz naczółkiem zawierającym herb, podobny do herbu znajdującego się na pobliskim pałacu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *