Iłowa (Halbau)

Iłowa jest miasteczkiem położonym niespełna 20 km od Żagania, w kierunku Zgorzelca. Wiele osób kojarzy ją pewnie jako miejscowość, przez którą tylko przejeżdża się, bo z okien samochodu nie widzą tego, co Iłowa ma do zaoferowania. Warto na dłuższą chwilę zatrzymać się w parku pałacowym, pochodzić po alejkach, może zrobić sobie sesję zdjęciową, bo odnowione dekoracje świetnie się do tego nadają. W porównaniu z krzykliwymi atrakcjami to pozornie tak niewiele, a zarazem tak dużo. Spędziłem tam z rodziną kilka godzin i nie żałuję.

  • Iłowa - Kościół Chrystusa Króla
    Iłowa

    Kościół Chrystusa Króla

    Świątynia w dzisiejszym kształcie powstała pod koniec I połowy XVIII wieku, gdy została odbudowana po pożarze. Wcześniejsza, zapewne szachulcowa, powstała natomiast pod koniec XVII wieku, ale także spłonęła (1725 r.). Finalnie powstał więc murowany kościół orientowany w stylu barokowym, zlokalizowany w ścisłym centrum miasteczka. Kościół nie jest otoczony żadnym ogrodzeniem. Teren wokół niego jest zadbany. Budynek można spokojnie obejść dookoła i pooglądać całkiem sporo płyt nagrobnych (według źródeł są to płyty z XVII-XVIII w.). W pierwszej chwili nie zwraca się na to uwagi, ale kościół ma ciekawy kształt. Wąska nawa główna ograniczona jest trójbocznymi zakończeniami (od zachodniej strony jednym z boków tego zakończenia jest wieża), a główna część świątynia rozszerzona…

  • Iłowa - Park dworski
    Iłowa,  Parki,  Powiat żagański

    Park dworski

    Odwiedziłem iłowski park, znajdujący się na terenie dawnego pałacu, już po jego rekompozycji, dzięki której odzyskał choć część dawnej świetności. W parku zidentyfikowano prawie 1800 drzew, wśród których przeważają dęby, graby, olsze czarne i klony. Najciekawszym drzewem, przynajmniej według mnie, jest jednak buk pospolity – odmiana zwisająca. W całość bardzo ładnie wkomponowana jest przepływająca tędy rzeczka Czerna Mała oraz stawy. W ogrodzie chińskim znajdują się najbardziej charakterystyczne elementy parku, czyli dwie bramy księżycowe, czyli mury zawierające dwa oraz trzy okna. Pomiędzy bramami ulokowano fontannę. Całość wygląda bardzo malowniczo, więc świetnie nadaje się zarówno na spacery, jak i sesje fotograficzne. Inną budowlą jest mostek miłości, czyli fantazyjne przejście nad drogą. Ciekawą…

  • Iłowa - Pałac
    Iłowa,  Pałace

    Pałac

    Początki iłowskiego pałacu w dzisiejszym kształcie sięgają 1626 roku, gdy powstała pierwsza jego część – renesansowy budynek z wieżą, w przyziemiu której znajduje się wejście ozdobione kamiennym portalem. Na początku XVIII wieku dobudowane zostało barokowe skrzydło, które 200 lat później przedłużono o część zwieńczoną cebulastym hełmem. Pałac na szczęście zachował się w całości. Obecnie w budynku mieści się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Na terenie pałacowym znajduję się także zabudowania folwarczne, pochodzące z początku XX wieku, stylizowane na budynki szachulcowe. Wyróżniającym się obiektem jest budynek przy ul. Żagańskiej, będący jednocześnie bramą wjazdową.