Gęstowice,  Kościoły,  Powiat krośnieński

Gęstowice – Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół stoi na wzgórzu przy głównej drodze, więc trzeba się naprawdę postarać, żeby go nie zauważyć. Jest to barokowa świątynia, wzniesiona na przełomie XVII i XVIII wieku. Gdyby przetrwała w pierwotnej formie byłaby lubuską perłą baroku. Niestety, już po II wojnie światowej zewnętrzne ściany zdobione pilastrami i gzymsami zostały pokryte szarym cementowym tynkiem. Zamurowano koliste okna, zostawiając tylko górną ich górną część, w której ozdobne szkło gomółkowe zastąpiono zwykłymi szybami. Wewnątrz z wyposażenia przetrwała jedynie ambona, a po zegarze na wieży pozostało tylko miejsce.

O tym, że nie był to zwykły wiejski kościółek świadczy fakt, że można precyzyjnie określić kto projektował kościół, kto wykonał rzeźby, kto zbudował organy, a kto przeprowadził prace malarskie. O tym wszystkim można dowiedzieć się z książki „Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego” tom I.

Obecnie niech nikogo nie zmyli kłódka na drzwiach. Kościół nadal pełni funkcje sakralne – raz w tygodniu jest tu odprawiana msza. W 2009 roku wyremontowano dach, co jest oczywiście punktem wyjścia do innych prac. Być może kiedyś świątynia odzyska choć część dawnego blasku.

Kiedy przejeżdżałem tutaj w grudniu 2020 roku zobaczyłem, że zdjęty jest ten koszmarny tynk, szpecący ten kościół.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *