Gęstowice,  Kościoły,  Powiat krośnieński

Gęstowice – Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół stoi na wzgórzu przy głównej drodze, więc trzeba się naprawdę postarać, żeby go nie zauważyć. Jest to barokowa świątynia, wzniesiona na przełomie XVII i XVIII wieku. Gdyby przetrwała w pierwotnej formie byłaby lubuską perłą baroku. Niestety, już po II wojnie światowej zewnętrzne ściany zdobione pilastrami i gzymsami zostały pokryte szarym cementowym tynkiem. Zamurowano koliste okna, zostawiając tylko górną ich górną część, w której ozdobne szkło gomółkowe zastąpiono zwykłymi szybami. Wewnątrz z wyposażenia przetrwała jedynie ambona, a po zegarze na wieży pozostało tylko miejsce.

O tym, że nie był to zwykły wiejski kościółek świadczy fakt, że można precyzyjnie określić kto projektował kościół, kto wykonał rzeźby, kto zbudował organy, a kto przeprowadził prace malarskie. O tym wszystkim można dowiedzieć się z książki „Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego” tom I.

Obecnie niech nikogo nie zmyli kłódka na drzwiach. Kościół nadal pełni funkcje sakralne – raz w tygodniu jest tu odprawiana msza. W 2009 roku wyremontowano dach, co jest oczywiście punktem wyjścia do innych prac. Być może kiedyś świątynia odzyska choć część dawnego blasku.

Kiedy przejeżdżałem tutaj w grudniu 2020 roku zobaczyłem, że zdjęty jest ten koszmarny tynk, szpecący ten kościół.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *