Brzeźnica (Briesnitz)

Ta niewielka wieś zlokalizowana na zachód od Dąbia, choć jest położona poza głównymi szlakami, choć prowadzą tam wąskie drogi, to może zaoferować więcej niż może się pozornie wydawać. Są tam dwa ciekawe miejsca oferujące możliwość noclegu i organizacji imprez w świetnym otoczeniu i bardzo dobrych warunkach. Jednym z nich jest hotel na terenie pałacu będącego aktualnie w remoncie. Ogromny park ograniczony jest zakolem Bobru.

Czasem miejscowość bywa mylona z Brzeźnicą leżącą obok Żagania. Obie miały nawet tę samą nazwę niemiecką. Omawiana tutaj Brzeźnica jest jednak dużo mniejsza, nie ma nawet kościoła, ale warto tutaj przyjechać.

  • Brzeźnica - Pałac
    Brzeźnica k. Dąbia

    Pałac

    Tutejszy pałac jest stosunkowo młodym budynkiem. Pochodzi z początku XX wieku. Co ciekawe, starsze są zarówno park, jak i budynki folwarczne. Jak można przeczytać w źródłach, jest to budowla w typie architektury eklektycznej. Przy pierwszym spojrzeniu może się wydawać, że to taka większa kamienica z wieżą, ale po chwili można dostrzec różnorodność detali, którymi jest ona zdobiona, a które niekoniecznie od razu narzucają się swoim istnieniem. Ciekawa jest powojenna historia pałac. Trudno uwierzyć, że przetrwał w ta doskonałym stanie, choć początkowo zajęła go Armia Czerwona. Już ten fakt jest ewenementem na naszym terenie. Później funkcjonował tutaj Dom Opieki Społecznej. Podobno we wnętrzach przetrwało kilka elementów dawnego wyposażenia. Zaglądając przez okno…