Żagań – Kościół Ducha św.
Początki świątyni w tej lokalizacji sięgają prawdopodobnie czasów jeszcze przed sprowadzeniem do Żagania zakonu augustianów. Zakonnicy przejęli ówczesną kaplicę. Świątynia została zniszczona na początku wojny trzydziestoletniej, ale na jej miejscu dość szybko wybudowano nowy kościół. Dzisiejszy wygląd jest efektem prac z początku XVIII wieku (wyższa nawa, niższe prezbiterium, do którego dobudowana jest zakrystia) oraz z końca tegoż wieku (trochę niepasująca do całości wieża).
Jedynie ściana frontowa posiada bogatsze zdobienia architektoniczne kontrastujące z dość prostym kształtem reszty kościoła. Wejście zdobione jest portalem oraz kartuszem z herbem zakonu augustianów. We wnękach znajdują się postacie świętych. Wejście pokazuje także jak podniósł się poziom ulicy.
Kościół nie jest trudny do znalezienia, bowiem stoi przy jednym z głównych żagańskich skrzyżowań (Armii Krajowej, Jana Pawła II, J. Piłsudskiego, Wojska Polskiego), więc zapewne większość osób jadących od strony Nowogrodu Bobrzańskiego w kierunku na Iłowę stoi na światłach obok tegoż kościoła.