Wilkanowo (Wittgenau)
Wilkanowo jest pierwszą miejscowością, jadąc z Zielonej Góry w kierunku Nowogrodu Bobrzańskiego. Choć jego początki sięgają połowy XIII wieku, to w samej wiosce nie ma właściwie nic ciekawego. Jest ona znana z wieży znajdującej się w lesie, ok. 1,5 km na południe oraz z meteorytu, który spadł w jej okolicach 22 marca 1841 roku.
-
Głaz upamiętniający meteoryt Wilkanówko
Przy ul. Wandy Komarnickiej, na ostrym łuku, stoi głaz narzutowy upamiętniający upadek meteorytu, którego polska nazwa brzmi Wilkanówko. Niemieckich nazw jest więcej – Grüneberg, Grünberg, Seifersholz, Heinrichau, Schloin. Zdarzenie miało miejsce 22 marca 1841 roku o godz. 15:30. Meteoryt spadł na pole, a miejsce, gdzie dziś stoi głaz narzutowy nie jest tą historyczną lokalizacją. Meteoryt ważył ok. 1 kg. Został podzielony na kilka części, a największą z nich znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie pod nazwą Grüneberg. Z tablicy znajdującej w Wilkanowie można dowiedzieć się, że upadek meteorytu był bezpośrednim przyczynkiem do wybudowania Wieży Braniborskiej. Warto dodać, że oba te wydarzenia łączy osoba Wilhelma Foerstera – urodzonego w…
-
Wieża Bismarcka
Jak można przeczytać na tablicy stojącej obok wieży, stanęła ona na Kosowej Górze, a prace zakończono 23 sierpnia 1902 roku. Jej budowa trwała niespełna pięć miesięcy. Podobnie jak 239 innych wież na świecie, powstała na cześć Otto von Bismarcka. Obecnie wieża należy do Lasów Państwowych i jest wykorzystywana jako dostrzegalnia przeciwpożarowa. Z tego powodu obowiązuje zakaz wstępu. Mimo to zielonogórzanie urządzają sobie tak spacery, bo obiekt stoi na ścieżce edukacyjnej. Na wejściem znajduje się obecnie logo Lasów Państwowych. Kiedyś był tak herb i medalion Otto von Bismarcka. Wejście jest elementem dobudówki pełniącej rolę wiatrochronu. Przez długi czas w centralnej części wsi stała drewniana miniatura wieży, ale niestety nie wytrzymała jednej…