-
Babimost – Kościół św. Jacka
Niewielki kościółek znajduje się na cmentarzu przy ulicy Wolsztyńskiej. Na pierwszy rzut oka wydaje się zdecydowanie starszy niż jest w rzeczywistości. Wcześniej w tym miejscu stało kilka kościółków, ale wszystkie ulegały zniszczeniu w kolejnych pożarach. Po jednym z nich, w 1832 roku, powstała murowana świątynia. Przechodząc ulicą Wolsztyńską widać przede wszystkim charakterystyczną sygnaturkę.
-
Babimost – Dawny kościół ewangelicki
Świątynia powstała w latach 1782-1789, więc jest to jeden z najstarszych babimojskich budynków. Z dostępnych materiałów dowiedziałem się, że po wojnie nie był wykorzystywany. Jeśli jest to prawda, to jego zewnętrzny stan jest całkiem przyzwoity. Opuszczony kościół stoi przy dzisiejszej ulicy Kargowskiej. Wygląd kościoła jest dość charakterystyczny, dzięki oknom (wyżej są okna okrągłe, niżej prostokątne) poprzedzielanym pilastrami oraz cebulastemu hełmowi. Od strony ulicy znajduje się pięć rzędów okien, od strony podwórza – trzy rzędy i dwa puste pola.
-
Babimost – Kościół św. Wawrzyńca
Kościół został zbudowany w latach 1730 – 1740 jako bazylika na miejscu wcześniejszej budowli drewnianej, która spłonęła w 1728 roku. Po pożarze z 1832 roku odbudowano dwie wieże w stylu klasycystycznym, które przetrwały do dziś. Obok ołtarza głównego znajdują się dwa ołtarze boczne pochodzące z 1889 roku – ołtarz z XVII-wiecznym obrazem Matki Boskiej „Gospodyni Babimojskiej” (po prawej stronie) oraz ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa (po lewej). We wnętrzu znajdują się także inne XIX-wieczne wyposażenie: ambona, chrzcielnica, ławki, konfesjonały oraz dwa inne ołtarze boczne. Najciekawszym zabytkiem jest jednak poliptyk z 1499 roku pochodzący z warsztatu Mistrza Ołtarza z Gościszowic. Obok kościoła znajduje się pochodząca z drugiej połowy XVIII wieku organistówka,…
-
Babimost – Ratusz i rynek
Pierwotnie drewniana zabudowa Babimostu nie przetrwała za względu na pożary kilkukrotnie trawiące miasto. Dopiero w latach trzydziestych XIX wieku powstały budynki murowane, spośród których część przetrwała do dziś. Ratusz – piętrowy obiekt, podobnie jak okoliczne budynku mieszkalne – został wtedy wkomponowany we wschodnie skrzydło rynku. Po zniszczeniach wojennych ratusz odbudowany został na początku lat 60-tych. Na ścianie frontowej znajduje się napis „Ziemia Babimojska od wieków polska”. Siedziba Urzędu Miejskiego z wieżą zakończoną cebulastym hełmem oraz wieże znajdującego się na przeciwległym skrzydle kościół św. Wawrzyńca są najbardziej charakterystycznymi budynkami Babimostu. Na rynku znajdują się dwa posągi: św. Wawrzyńca (patrona pobliskiego kościoła) oraz Matki Bożej. Dostępne źródła mówią, że stanęły one w…