• Zielona Góra - Aleja Niepodległości
    Stare Miasto

    Zielona Góra – Al. Niepodległości

    Obecna al. Niepodległości, powstała w związku z doprowadzeniem do Zielonej Góry torów kolejowych i wybudowaniem dworca. Stąd pierwotnie ulica nosiła nazwę Bahnhofstraße, czyli przekładając na język polski – Dworcowa. Wcześniej, jak można przeczytać w różnych opracowaniach, była to piaszczysta dróżka, ale od 1871 roku została wytyczona droga, która z czasem stała się najbardziej prestiżową ulicą miasta końca XIX wieku. Na wyznaczonych parcelach co bogatsi mieszkańcy ówczesnego Grünbergu budowali swoje wille lub kamienice. Po wojnie pojawił się pomysł, aby budowle, które nie pasowały do nowego ustroju, wyburzyć. Na szczęście ktoś mądry zaproponował stworzenie równoległej (konkurencyjnej), ulicy, mającej przyćmić tę oznakę przedwojennej nierówności i w ten sposób powstała jedna z głównych arterii…

  • Zielona Góra - Ratusz
    Ratusze,  Stare Miasto,  Zielona Góra

    Zielona Góra – Ratusz

    Centralna budowla Starego Rynku swój wygląd zawdzięcza wielu wydarzeniom, wśród których nie brakowało pożarów kilkakrotnie niszczących miasto. Dzisiejszy kształt, to wynik dobudowywania kolejnych elementów do pierwotnego XV-wiecznego ratusza, przy czym skrzydła północne oraz południowe po usunięciu części tych dobudówek uformowane zostały w połowie XIX wieku, a dodatkowo skrzydło północne podwyższono o trzecią kondygnację w roku 1919. Zmianom ulegała także wieża mierząca dziś 54 m, czyli ponad dwukrotnie więcej niż pierwotna wersja. Jako ciekawostkę można potraktować wymianę części jej murów w 1801 roku bez demontażu hełmu, dzięki czemu tenże hełm jest dziś nieco przechylony. Otynkowano wtedy także budynek, a zielony tynk przetrwał aż 188 lat. Dziś w ratuszu znajdują się Urząd…

  • Zielona Góra - Stary Rynek
    Stare Miasto,  Zielona Góra

    Zielona Góra – Stary Rynek

    Stary Rynek, to centralna część miasta, której głównym elementem jest oczywiście ratusz. Plac został wytyczony jeszcze w średniowieczu, ale dzisiejsza zabudowa, w związku z licznymi pożarami, jest dużo młodsza. Najstarsze kamienice znajdujące się we wschodnim skrzydle rynku pochodzą XVIII wieku. Skrzydło zachodnie jest młodsze (pochodzi z przełomu XIX oraz XX wieku), ale kamienice znajdujące się w tej części są bardziej bogato zdobione. Na szczególną uwagę zasługuje budynek z numerem 24. W późniejszym okresie plac został ograniczony od północnej strony przez budynku zajmowane dziś przez bank PKO BP.