Witków (Wittgendorf)
Witków jest niewielką wsią położoną ok. 1o km na północ od Szprotawy. Mimo, że miejscowość leży z dala od głównych dróg, to niewątpliwie warto tam zajechać, żeby zobaczyć przede wszystkim wieżę rycerską, która jest unikatem w naszym regionie, a także miejscowy kościół. Oba zabytki wskazują na bardzo starą historię Witkowa i tak rzeczywiście jest, bowiem jej początki sięgają XIII wieku.
-
Kościół Matki Bożej Rokitniańskiej i św. Michała
Efektownie wyglądający kościół, zbudowany z kamieni polnych i rudy darniowej zlokalizowany jest w centrum wsi, przy głównej drodze. Powstał w II połowie XIV wieku. Charakterystycznymi elementami są stosunkowo wysoka wieża oraz wysoki dwuspadowy dach.. Teren wokół kościoła otoczony jest kamiennym murem, a wejściem jest budynek bramny. Niestety na co dzień brama jest zamknięta, więc wejście nie jest możliwe. Można jednak podejrzeć widoczne od południowej strony: portal oraz przybudowaną kaplicę. Z drugiej strony prezbiterium przybudowana jest zakrystia. Kościół jest dość wąski, więc nawet z zewnątrz można domyśleć się, że jest to świątynia jednonawowa. Z książki K. Garbacza można dowiedzieć się, że wewnątrz znajduje się gotycki ołtarz. Patrząc dziś na odnowiony kościół…
-
Wieża rycerska
Wieża rycerska w Witkowie jest unikalną budowlą tego typu na naszym terenie. Według dostępnych informacji powstała w II połowie XIV wieku. Z tego czasu pozostały sklepienia i mury na parterze. Na pierwszym piętrze zachowały się pozostałości fresków, oczywiście dotyczących tematyki religijnej. I generalnie te dwie kondygnacje kryją najciekawsze rzeczy, a wygląd wyższych pięter jest efektem „prac” powojennych i raczej nie przypomina średniowiecznych budynków. Przed wieżą stoi parterowy budynek, nieco od niej młodszy, bo pochodzący z XV wieku. Budynkiem tym jest oficyna połączona podziemnym przejściem z wieżą, aczkolwiek przejście do pochodzi z II połowy XX wieku. Po raz pierwszy byłem w Witkowie ww wrześniu 2014 roku. Wówczas pomiędzy wieżą a drogą…