Wiechlice – Dawne lotnisko wojskowe
Początki związku tego terenu z wojskiem sięgają czasów I wojny światowej, gdy zaczynano doceniać przewagę jaką daje możliwość atakowania z powietrza. Początkowo był tutaj obóz jeniecki. Lotnisko powstało prawdopodobnie w latach 30-tych, czyli już po dojściu Adolfa Hitlera do władzy. M.in. z lotniska Sprottau 1 września 1939 roku startowały niemieckie samoloty w celu atakowania celów na terenie II Rzeczypospolitej.
W styczniu 1945 roku, czyli formalnie jeszcze w trakcie II wojny światowej, lotnisko zostało przejęte przez Armię Radziecką, która stacjonowała tutaj do września 1992 roku. Wokół lotniska powstało całe miasteczko łącznie z osiedlami mieszkaniowymi, szkołą, kinem i sklepami. W 1994 roku powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Lotnisko”, a w dawnym radzieckim wojskowym miasteczku zamieszkały polskie rodziny.
Wjeżdżając w okolice pasa startowego uwagę zwracają przede wszystkim schronohangary (podobno jest ich tu 38), czyli betonowe budowle osypane ziemią i obrośnięte trawą w celu zamaskowania przed samolotami szpiegowskimi. Część tych budowli stoi pusta, część została zaadaptowana na siedziby różnego rodzaju firm. We wschodniej części lotniska są ruiny wież kontroli lotów (na razie nie dotarłem tam). Największe wrażenie robi chyba jednak ponad dwukilometrowy betonowy pas startowy, który jest wciąż w naprawdę dobry stanie. Aktualnie korzystaja z niego kierowcy chcący bezkarnie pojeździć trochę szybciej niż jest to dopuszczalne na drogach. Co ciekawe, pas startowy… przecina droga łącząca dwie części Wiechlic.
Owiany tajemnicą magazyn broni atomowej znajduje się w pewnej odległości od pasa startowego i zabudowań. Aktualnie mieści się tam… jakaś firma, więc miejsce potencjalnie mogące być sporą atrakcją nie jest dostępne dla zwykłych turystów.