Trzebiechów (Trebschen)

Miejscowość położona po prawej stronie Odry, przy drodze nr 278, między Sulechowem a Bojadłami. W XVIII i XIX wieku, przez prawie 170 lat posiadała prawa miejskie i wtedy przeżywała okres swojej świetności. Do dziś możemy zobaczyć zobaczyć cały teren parkowo-pałacowy z ogromnym pałacem oraz bardzo oryginalny kościół (dawniej oczywiście protestancki). Ciekawostką jest fakt, że na początku XX wieku Trzebiechów miał charakter uzdrowiskowy, czego efektem jest zespół sanatoryjny. Zespół ten zyskał popularność na początku XXI wieku po odkryciu, że są tam wciąż elementy zaprojektowane przez Henry’ego van de Velde – jedyne na terenie obecnej Polski efekty pracy tego belgijskiego architekta i projektanta wnętrz – jednego z najbardziej znanych przedstawicieli secesji.

 • Kościoły,  Trzebiechów

  Kościół Wniebowzięcia NMP

  Jadąc do Trzebiechowa po prostu nie można nie zauważyć kościoła. Z daleka trudno określić czym jest dziwna budowla, bo jest to świątynia bardzo oryginalna. Znajduje się na wprost bramy pałacu, w odległości niespełna 500 metrów. Z zewnątrz elementy architektoniczne ewidentnie nawiązują do antyku, więc jest to kościół klasycystyczny. Gzymsy i pilastry w połączeniu z oknami sprawiają bardzo pozytywne wrażenie. I nawet nie przeszkadza mi różowy kolor. Kościół został zbudowany w 1823 roku, oczywiście jako świątynia protestancka.

 • Pałace,  Trzebiechów

  Pałac

  Pierwotnie stał w tym miejscu dwór czeskiego rodu Troschków. W 1876 roku na bazie istniejącego obiektu budowli Heinrich VII Prince Reuss (pruski dyplomata) rozpoczął budowanie głównego gmachu nowego pałacu, w którym mieszkał od 1894 roku. Za jego życia dobudowano także skrzydło boczne. Książę zmarł w Trzebiechowie w 1906 roku. Po wojnie początkowo pałac początkowo nie miał szczęścia i zaczął popadać w ruinę. Na szczęście pod koniec lat 70-tych rozpoczęto jego odbudowę i przystosowano go do celów oświatowych. Aktualnie znajduje się w nim m.in. szkoła, ale z uwagi na duże koszty utrzymania sporego obiektu gmina rozpoczęła poszukiwania nowego właściciela. Teren pałacowo-parkowy nie jest trudny do znalezienia, bowiem zajmuje ogromny obszar, a…

 • Trzebiechów

  Sanatorium

  Dawne sanatorium znajduje się obok bramy wjazdowej do pałacu. Nie jest to jednak dziś miejsce ogólnodostępne, ponieważ zlokalizowany jest tam Dom Pomocy Społecznej, a z zewnątrz zobaczyć można tylko najbliższe budynki. Samo powstanie sanatorium datuje się na lata 1903-1905, a inicjatorką jego powstania była księżna Maria Aleksandra Reuss, która chciała, aby Trzebiechów stał się uzdrowiskiem. Po jej śmierci sanatorium przejęły władze lokalne i przeznaczyły je na leczenie chorych na gruźlicę. Secesyjne budynki zaprojektował Max Schöndler. Natomiast za wyposażenie wnętrz i wystrój odpowiadał belgijski architekt Henry van de Velde. Odkrycie tego faktu w 2003 roku stało się sensacją na skale europejską, ponieważ jest to jedyny przykład działalności w Polsce słynnego Belga.