Świebodzin

Świebodzin – Figura Chrystusa Króla Wszechświata

Figura jest wzorowana na znanej powszechnie postaci Jezusa z Rio de Janeiro. Jest to swego rodzaju dopełnienie znajdującego się po drugiej stronie ulicy Sulechowskiej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które powstało z inicjatywy miejscowego proboszcza Sylwestra Zawadzkiego. Ksiądz zmarł 14 kwietnia 2014 roku, a 9 maja – zgodnie z jego wolą – serce zostało umieszczone w podstawie kopca. Tyle, że całość odbyła się bez wymaganych prawem zezwoleń…

Jeżdżąc z Zielonej Góry nad morze przez wiele lat obserwowałem powstawanie kopca, którego wznoszenie rozpoczęto w 2001 roku. Nie ukrywam, że traktowałem cały proces jako swego rodzaju ciekawostkę, ale proboszcz dopiął swego i figura została poświęcona 21 listopada 2010 r. przez biskupa Stefana Regmunta. Teren wokół figury został ładnie zagospodarowany – alejki ze stacjami drogi krzyżowej, spory parking, bowiem miejsce stało się obowiązkowym punktem wielu pielgrzymek. Warto jednak zaznaczyć, że w 2016 roku przeszła kompleksową konserwację przed Światowymi Dniami Młodzieży, bo jej stan wówczas był niezbyt dobry i zwyczajnie groził zawaleniem.

Na koniec pozwolę sobie na krótki komentarz. Nie da się ukryć, że Jezus stał się symbolem i atrakcją Świebodzina i trudno sobie dziś to miasto bez niego wyobrazić. Często w różnego rodzaju mediach podaje się wymiary figury i miejsce w rankingu Jezusów, co samo w sobie brzmi dość śmiesznie. Celowo nie podałem gabarytów, bo jestem katolikiem i tę inicjatywę traktuję jako swego rodzaju folklor, nie bardzo rozumiejąc zaangażowania Kościoła w prywatny pomysł proboszcza Zawadzkiego. Czy dla ludzi niezwiązanych z Kościołem Katolickim jest to dowód wielkości Boga? Mając w pamięci choćby inicjatywę kibiców Falubazu Zielona Góra, którzy 2 października 2011 roku zawiesili Jezusowi wielki żółto-biało-zielony szalik, można mieć co do tego spore wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *