Świebodzin – Figura Chrystusa Króla Wszechświata

Figura jest wzorowana na znanej powszechnie postaci Jezusa z Rio de Janeiro. Jest to swego rodzaju dopełnienie znajdującego się po drugiej stronie ulicy Sulechowskiej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które powstało z inicjatywy miejscowego proboszcza Sylwestra Zawadzkiego.

Jeżdżąc z Zielonej Góry nad morze przez wiele lat obserwowałem powstawanie kopca, którego wznoszenie rozpoczęto w 2001 roku. Nie ukrywam, że traktowałem cały proces jako swego rodzaju ciekawostkę, ale proboszcz dopiął swego i figura została poświęcona 21 listopada 2010 r. przez biskupa Stefana Regmunta. Teren wokół figury został ładnie zagospodarowany. Znajdują się alejki ze stacjami drogi krzyżowej, powstał parking,bowiem jest to miejsce postoju pielgrzymek. W 2016 roku przeszła kompleksową konserwację przed Światowymi Dniami Młodzieży, bo jej stan wówczas był niezbyt dobry.

Na koniec pozwolę sobie na krótki komentarz. Nie da się ukryć, że Jezus stał się symbolem i atrakcją Świebodzina i trudno sobie dziś to miasto bez niego wyobrazić. Często w różnego rodzaju mediach podaje się wymiary figury i miejsce w rankingu Jezusów, co samo w sobie brzmi dość śmiesznie. Celowo nie podałem gabarytów, bo jestem katolikiem i tę inicjatywę traktuję jako swego rodzaju folklor, nie bardzo rozumiejąc zaangażowania Kościoła w prywatny pomysł proboszcza Zawadzkiego. Czy dla ludzi niezwiązanych z Kościołem Katolickim jest to dowód wielkości Boga? Mając w pamięci choćby inicjatywę kibiców Falubazu Zielona Góra, którzy 2 października 2011 roku zawiesili Jezusowi wielki żółto-biało-zielony szalik, można mieć co do tego spore wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *