Rokitnica (Schönfeld)

Rokitnica jest niewielką wioską, leżącą na uboczu, przy drodze prowadzącej ze Skąpego na Cibórz, a następnie po około 1,5 km jest drogowskaz na Rokitnicę. Droga prowadzi na Toporów i dalej w stronę drogi nr 92 (stara droga nr 2).

Miejscowość jest mała, ale można tam zobaczyć bardzo ciekawy XIX-wieczny kościół, który choć wygląda jak szachulcowy, tak naprawdę jest przykładem otynkowanego muru pruskiego. Na sąsiedniej posesji znajduje się pałac.

Wieś ma bardzo starą historię, bowiem pierwsze informacje o niej pochodzą z I połowy XIII wieku, gdy należała do świebodzińskiego „oddziału” klasztoru cysterek w Trzebnicy. Klasztor był właścicielem tych dóbr do momentu sekularyzacji w 1810 roku.

  • Rokitnica

    Kościół św. Jadwigi

    Kościół stoi w centrum wsi, przy głównej drodze, więc zlokalizowanie go nie stanowi żadnej trudności. Powstał w latach 1832-33 na miejscu wcześniejszej kamiennej świątyni. Nowy budynek należał do gminy ewangelickiej, czego można się domyśleć, oglądając go z zewnątrz. Choć kościół wygląda na konstrukcję szachulcową, to tak naprawdę jest zbudowany w technologii muru pruskiego, ale otynkowanie sprawia, że odróżnienie tych dwóch form jest praktycznie niemożliwe. Ważną informacją jest to, że kościół do dziś stoi w niezmienionym kształcie. Po II Wojnie Światowej przeszedł oczywiście w ręce katolików. Gruntowny remont przeszedł w 1989 roku. Sama forma z zewnątrz jet dość prosta – plan kwadratu. Uwagę zwracaja czworoboczna wieża z zegarem oraz charakterystycznym hełmem,…