Nowogród Bobrzański (Naumburg am Bober)
Nowogród Bobrzański jest miasteczkiem leżącym nad rzeką Bóbr przy drodze nr 27, ok. 25 km ma zachód od Zielonej Góry. Miejscowość, pomimo długiej historii, nie była jakimś znaczącym ośrodkiem handlowym ani strategicznym. Ciekawostką jest fakt, że nigdy nie było tutaj ratusza, za to wybudowano zamek oraz tzw. kościół graniczny, czyli świątynię służącą protestantom, jako że Nowogród Bobrzański przed wiele lat leżał na granicy Cesarstwa Niemieckiego (lewobrzeżna część, czyli Krzystkowice) i Cesarstwa Austriackiego (prawobrzeżna część, czyli Nowogród Bobrzański).
W lesie na lewobrzeżnej stronie w 1939 r. powstał Kombinat DAG Alfred Nobel, czyli fabryka amunicji, po której do dziś pozostało wiele różnego rodzaju zabudowań pozostających pod osłoną lasu. „Zwiedzanie” możliwe jest na własną rękę i odpowiedzialność.
W 1945 roku spalony został miejscowy zamek, który w późniejszych latach rozebrano. Zostało po nim tylko miejsce, czyli Góra Zamkowa, oraz brama pozwalająca na wejście tam z głównego placu miasta. Po II Wojnie Światowej w wyniku zniszczeń wojennych zarówno Nowogród Bobrzański, jak i Krzystkowice straciły prawa miejskie. Prawa te zostały ponownie przyznane dopiero 1 stycznia 1988 r., gdy w wyniku połączenia obu miejscowości powstał Nowogród Bobrzański w dzisiejszym kształcie, czyli dwóch dość słabo skomunikowanych ze sobą części mających historycznie zupełnie różną przeszłość. Dodatkowo prawobrzeżna część jest niejako rozdzielona ruchliwą drogą nr 27, tak więc jest to nieco dziwna miejscowość, której historia nie oszczędzała.
-
Kościół św. Bartłomieja Apostoła
Dzisiejszy kształt świątyni jest co najmniej dziwny, bowiem jest to połączenie starej gotyckiej części budowanej z kamienia polnego oraz nowej, pochodzącej z lat 80-tych XX wieku. Można powiedzieć, że Kościół św. Bartłomieja Apostoła jest niejako symbolem dziejów miasta. Jego początki sięgają I połowy XIII wieku, bowiem zbudowany został przez zakon augustianów, dla których był świątynią klasztorną w latach 1217-1227, czyli do czasu przeniesieniu się zakonników do świątyni leżącej dziś po drugiej stronie drogi nr 27. Jako że Nowogród Bobrzański leżał stosunkowo blisko wydarzeń związanych z reformacją, więc dość szybko dotarł tu protestantyzm, a omawiana świątynia służyła gminie ewangelickiej w latach 1540-1668. W późniejszych latach los nie oszczędzał budowli, która niszczona…
-
Kościół Wniebowzięcia NMP
Kościół został oddany do użytku w 1227 roku przez zakon augustianów, którzy wcześniej wybudowali kościół św. Bartłomieja Apostoła. Zakonnicy użytkowali świątynię do 1284 roku, kiedy to przenieśli się do Żagania. Kościół w swojej historii służył katolikom, ewangelikom, potem obu wyznaniom jednocześnie, aby na początku XVII wieku wrócić znów do katolików. Budynek stoi niejako na uboczu poza główną częścią prawobrzeżnej strony miasta i jest dobrze widoczny z drogi nr 27. Dziś jest to zdecydowanie ładniejsza z tutejszych świątyń. Kościół był wielokrotnie przebudowywany. Rzut oka na wieżę dobudowaną pod koniec XVII wieku zdradza barokowe elementy. Obok kościoła stoi pochodząca z końca XVII plebania.
-
Zabudowa miasta
Zabytkowa zabudowa mieszkalna Nowogrodu Bobrzańskiego nie jest na pewno architekturą najwyższych lotów. To raczej taka małomiasteczkowe kamienice i w tym właśnie tkwi ich urok. Tworzą ją przede wszystkim budynki stojące przy głównym placu prawobrzeżnej części miasta, który nosi nazwę Rynek, oraz przy ul. Kościuszki, która prowadzi od Rynku w stronę Bogaczowa. Wśród tej zabudowy znajdują się domy z XVIII, XIX oraz początku XX wieku i aż prosi się, aby przynajmniej ich elewacje zostały odnowione.
-
Zamkowa Góra
Zamek w Nowogrodzie Bobrzańskim powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku na miejscu grodu kasztelańskiego. Na początku XVII wieku został przebudowany na renesansowy pałac. Pod koniec XVIII wieku stara budowla została zburzona, a na jej miejscu stanął nowy pałac. Pałac ten w formie klasycystycznej dotrwał do 1945 roku, kiedy to został spalony, a następnie rozebrany. Pamiątką po dawnym pałacu jest dziś właśnie Zamkowa Góra, założenie parkowe oraz pozostałości bramy prowadzącej niegdyś do tego miejsca. Aktualnie Zamkowa Góra jest miejscem, w którym można odpocząć, pobawić się z dziećmi lub poćwiczyć nieco na siłowni.