Miodnica

Miodnica – Dwór obronny

Przy głównej drodze Miodnicy stoi obiekt, na który zapewne mało który kierowca zwraca uwagę. W okolicach kościoła (łatwiej go zlokalizować), ale po drugiej stronie drogi, stoi dawny dwór obronny – dziś pokryty odpadającym szarym tynkiem, wyglądający coraz gorzej budynek mieszkalny o dziwnym kształcie. W skrzydle zachodnim (od strony głównej drogi) zobaczyć może kształty pierwotnych okien.

Jak można się dowiedzieć z książki K. Garbacza, dwór powstał w I połowie XVI wieku na miejscu wcześniejszego zamku. Z ulicy tego nie widać, ale dwór ma kształt nieregularnej litery U, przy czym skrzydło północno jest dużo krótsze od południowego. Od strony bocznej dróżki było niegdyś główne wejście z gankiem, obecnie paskudnie obudowanym.

Szkoda, że tego typu nieoczywiste, ale wartościowe zabytki są tak zaniedbane. Po II wojnie światowej obiekt należał do PGR, obecnie jest własnością prywatną. W oknach wciąż są szyby, więc możliwe, że wciąż budynek choć częściowo jest zamieszkały. Otoczenie budynku nie jest niestety specjalnie przyjazne. Nie obszedłem dookoła dworu ze względu na biegające psy. Od północnej strony prawdopodobnie są pozostałości dawnej fosy, więc teren ten nie jest specjalnie bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *