Lubięcin (Liebenzig)

Lubięcin jest średniej wielkości wsią leżącą w przeważającej części wzdłuż drogi nr 315 (Nowa Sól – Wolsztyn), w odległości ok. 15 km od mostu na Odrze. Jest to miejscowość o bardzo długiej historii, a jej początki sięgają XII wieku. Obecnie można tu zobaczyć szachulcowy kościół z pierwszej połowy XVIII wieku, nieużywany kościół cmentarny oraz trzy malowniczo położone wiatraki.

  • Lubięcin - Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
    Kościoły,  Lubięcin

    Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Przy skrzyżowaniu dróg prowadzących do Nowej Soli, Wolsztyna i Sławy stoi szachulcowy kościółek, zbudowany w końcówce pierwszej połowy XVIII wieku. Plan ośmiokąta jest rozszerzony o trzy ryzality, w przyziemiu których znajdują się wejścia, oraz niższą od zakrystię, znajdującą się od strony głównej drogi. Kościół nie ma większej wieży, a jedynie sygnaturkę dobudowaną w 1862 roku. Na placu po zachodniej stronie kościoła stoi dzwonnica, na której umieszczone są trzy XIX-wieczne dzwony. Na jej chorągiewce znajduje się data 1941. We wnętrzu uwagę zwraca pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku barokowy ołtarz główny oraz nieco młodszy prospekt organowy. W trakcie powojennych remontów stopniowo zmieniano wystrój, a dzisiejszy wygląd czyli przeważająca we wnętrzu boazeria…

  • Lubięcin - Kościół św. Katarzyny
    Lubięcin

    Kościół św. Katarzyny

    Jak można przeczytać w dostępnych źródłach, na miejscu gdzie dziś stoi kościół św. Katarzyny, przed 1201 roku zbudowano świątynię, która spłonęła podczas wojny trzydziestoletniej. Odbudowany został na początku XVIII wieku, a w połowie XIX wieku w trakcie remontu rozbudowano o nadbudowę kruchty oraz sygnaturkę bliźniaczo podobną do tej z pobliskiego kościoła szachulcowego. Kształt świątyni jest bardzo nieregularny, szczególnie od strony północno-wschodniej, gdzie elementami zaburzającymi prostokątny plan są zakrystia i znajdująca się nad nią loża kolatorska oraz półokrągła wieżyczka, w której są schody prowadzące do loży. Niestety, wnętrze jest niedostępne, a wszystkie wejścia zamurowane, bowiem kościół od lat 40-tych nie jest użytkowany. Jego pogarszający się stan groził zawaleniem, jednak w latach…

  • Lubięcin - Wiatraki koźlaki
    Lubięcin,  Zabytki techniki i przemysłu

    Wiatraki koźlaki

    Do naszych czasów przetrwały trzy z czterech zbudowanych w Lubięcinie wiatraków. Najstarszy z nich pochodzi z 1705 roku, a dwa pozostałe powstały w pierwszej połowie XIX wieku, więc już na stałe wpisały się w tutejszy krajobraz. Wiatraki można zobaczyć, wjeżdżając do miejscowości od strony Konotopu. Nie da się ich nie zauważyć bowiem wszystkie znajdują się blisko drogi. W najmłodszym z nich obecnie znajduje się restauracja, a ciekawostką jest to, że w jego murowanej części pod koniec XIX wieku zamontowano maszynę parową.