Konotop (Kontopp)
Konotop jest dużą wsią, leżącą na przecięciu dróg z Bojadeł do Sławy oraz z Nowej Soli do Wolsztyna. Ciekawostką jest to, że w 1706 roku miejscowość, z inicjatywy rodziny von Kottwitz, uzyskała prawa miejskie, które jednak nie spowodowały wzrostu jej znaczenia i po około stu latach zostały utracone.
Konotop jest swego rodzaju świadectwem powojennej polskiej rzeczywistości. Tutejszy pałac zbudowany na dębowych palach, którego początki sięgały XVI wieku, został w bardzo dobrym stanie przejęty przez miejscowy PGR i przeznaczony na mieszkania. Wystarczyło jednak kilkanaście lat, aby ze względu na zły stan techniczny budynku mieszkańców wykwaterowano. W 1965 roku obiekt częściowo rozebrano i od tego czasu popadał w ruinę. Jak to często bywało, po 1990 roku teren trafił w prywatne ręce. Dziś po pałacu niestety nie ma już śladu, bowiem w 2010 roku właściciel, korzystając z tego, że będące w coraz gorszym stanie ruiny nie były wpisane do rejestru zabytków, zburzył i wywiózł to co po nim pozostało…
Obecnie jedynym zabytkowym obiektem w tej miejscowości kościół św. Anny, zlokalizowany obok torów kolejowych. Oczywiście nieczynnych…
-
Kościół św. Anny
Kiedy patrzyłem się na ten kościół z zewnątrz (podczas mojej wizyty był niestety zamknięty) nawet do głowy nie przyszłoby mi, że został zbudowany w drugiej połowie XVI wieku. Jest to pierwotnie ewangelicka świątynia wzniesiona przez rodzinę von Kottwitz, czyli ówczesnych właścicieli Konotopu. W przeciwieństwie do wielu podobnych obiektów, tutaj nigdy nie dobudowano wieży, natomiast przy kościele znajduje się drewniana konstrukcja dzwonnicy, na której zawieszony jest dzwon odlany w 1595 roku z inicjatywy fundatorów świątyni. Kościół znajduje się obok nieczynnej linii kolejowej, przy drodze prowadzącej do Bojadeł.