Dąbrówka Wielkopolska (Gross Dammer)

IMGP9506Dąbrówka Wielkopolska jest pierwszą miejscowością na trasie ze Zbąszynka w kierunku Międzyrzecza. Znana jest przede wszystkim z polskiej ludności autochtonicznej, bowiem Polacy stanowili zdecydowaną większość mieszkańców. Mimo to po odzyskaniu niepodległości wieś pozostała w granicach Niemiec, aby znaleźć się po biało-czerwonej stronie dopiero po drugiej wojnie światowej. W 1973 roku wieś została odznaczona Krzyżem Grunwaldu II klasy jako za zasługi w utrzymaniu polskości. Dziś przypomina o tym stojąca w centrum wsi tablica.

Jeśli chodzi o zabytki, to na pierwszy plan wysuwa się zdecydowanie tutejszy pałac, który od drogi oddziela staw, a całość wygląda bardzo malowniczo.

  • Dąbrówka Wielkopolska - Kośció Niepokalanego Poczęcia NMP
    Dąbrówka Wielkopolska

    Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP

    Świątynia została zbudowana w drugiej połowie XVII wieku, na miejscu wcześniejszej drewnianego kościoła. Obiekt był rozbudowywany dwukrotnie – w XVIII wieku oraz pod koniec lat 70-tych XX wieku, kiedy to powiększono budynek od stron południowej i zachodniej. Na zewnętrznej ścianie umieszczone są tablice upamiętniające ks. Ludwika Zimmermana – proboszcza tutejszej parafii w latach 1867-1887 oraz dwunastu Polaków – mieszkańców Dąbrówki Wielkopolskiej, którzy zginęli w więzieniach i obozach w latach 1939-1945. Obok kościoła, od południowej strony, stoi drewniana dzwonnica z połowy XIX wieku.

  • Dąbrówka Wielkopolska - Pałac
    Dąbrówka Wielkopolska,  Pałace,  Powiat świebodziński

    Pałac

    Pałac stoi w centrum wsi, a patrząc z drogi widać jego odbicie w pobliskim stawie. Zaprojektowany został jako połączenie neorenesansowych stylów niemieckich i angielskich, a powstał w połowie XIX wieku. Charakterystycznymi cechami są cztery wieżyczki na rogach budynku oraz spore ryzality znajdujące się zarówno od frontu, jak i od strony parkowej. Nad wejściem przetrwał herb rodziny von Schwartzenau – budowniczych rezydencji. Pałac na chwilę obecną jest w przyzwoitym stanie, jednak gmina nie ma za bardzo pomysłu co z nim zrobić, bowiem wybudowana została nowa sala, która przejęła jego kulturalne funkcje.