Brzeźnica (Briesnitz)

Brzeźnica jest wsią gminną leżącą na uboczu, przy drodze prowadzącej z Zielonej Góry do Żagania, ale jadąc przez Ochlę i Niwiska. Miejscowość na bardzo stary rodowód, czego dowodem jest niemiecka nazwa, będąca zgermanizowaną wersją pojęcia określającego brzezinę.

W II połowie XIII wieku wieś została przekazana kanonikom regularnym św. Augustyna (popularnie zwanymi augustianami) z Nowogrodu Bobrzańskiego. Kościół w Brzeźnicy należał do nich aż do 1810 roku, czyli do pruskiej kasaty klasztorów.

  • Brzeźnica - Kościół św. Marii Magdaleny
    Brzeźnica

    Kościół św. Marii Magdaleny

    Obecna świątynia jest barokową budowlą, która powstała na początku XVIII wieku na miejscu starszego kościoła, który istniał tutaj zapewne już w wieku XIII, gdy wieś został przekazana augustianom (zakonnice byli tutaj obecni aż do 1810 roku). Nie udało mi się wejść do środka, ale już z zewnątrz widać, że kościół ma bardzo urozmaiconą bryłę. Jako bazylika posiada wyższą nawę główną oraz niższe nawy boczne z półkolistymi klatkami schodowymi. Dalej w kierunku prezbiterium zaprojektowano także nawę poprzeczną, czyli transept, ozdobioną dekoracyjnymi szczytami. Charakterystyczna jest na pewno wysoka wieża z mansardowym dachem. Ze źródeł można dowiedzieć się, że we wnętrzu zachowało się oryginalne wyposażenie. Przy kościele stoi nieco młodsza od niego barokowo…