Parki,  Powiat żarski,  Łęknica

Łęknica – Park Mużakowski

Park położony jest po dwóch stronach Nysy Łużyckiej, która stanowi w tym miejscu granicę między Polską i Niemcami. Nysa Łużycka dzieli park nie tylko na między dwa państwa, ale także na dwie zasadnicze części – rezydencjalną oraz parkową. Całkowita powierzchnia wynosi 728 ha, z czego 522 ha znajdują się po stronie polskiej, co dzięki czemu jest to największy park w stylu angielskim (naturalność, swoboda oraz romantyzm) w naszym kraju. W 2004 roku Park Mużakowski został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jako datę założenia parku przyjmuje się 1 maja 1815 roku, gdy książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, który odziedziczył te tereny po swoim ojcu, ogłosił mieszkańcom miasteczka chęć zmienienia posiadłości i przyległych terenów w park krajobrazowy. Książę wiele podróżował, a koncepcję parku spisał w swojej książce wydane w 1834 roku. W ciągu trzydziestu lat prac park osiągnął zakładaną powierzchnię 700 ha, ale zrealizowane zostały projekty na powierzchni ok. 250 ha. Koszty ostatecznie przerosły księcia, który był zmuszony sprzedać majątek w 1845 roku. Jego dzieło kontynuował nowy właściciel – książę Fryderyk Niderlandzki, który pozostawił dotychczasowego inspektora parku, dzięki czemu dalsze prace były kontynuowane w oparciu o pierwotne założenia. Drewniane mosty i wiadukty były zastępowane murowanymi odpowiednikami, a nowy blask zyskały Nowy i Stary Zamek. Fryderyk Niderlandzki zmarł w 1881 roku, a nowymi właścicielami mużakowskich dóbr został rodzina von Arnim, do której park należał aż do zakończenia II wojny światowej. Po wojnie park został podzielony pomiędzy Polskę i NRD. Nasza część parkowa została włączona do Gospodarstwa Lasów Państwowych, ale na szczęście w ogromnej większości nie została przekształcona. Popadła co prawda w zapomnienie, ale zachowała swój charakter.

Na poniższych zdjęciach znajdują się także te z lewobrzeżnej strony Nysy Łużyckiej, bo choć staram się przedstawiać zabytki i atrakcje województwa lubuskiego, to na Park Mużakowskiego należy patrzeć całościowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *