Powiat żagański,  Ratusze,  Szprotawa

Szprotawa – Ratusz

Ponieważ Szprotawa prawa miejskie uzyskała już w XIII wieku, więc musiało być także miejsce, w którym spotykali się tutejsi radni miejscy. Do XIV wieku był to dom kupiecki, a następnie zbudowany został murowany piętrowy ratusz. W I połowie XVI wieku obiekt został rozbudowany, a od wschodu dostawiono późnogotycką wieżę.

Zachodnią wieżę dobudowano podczas gruntownego remontu ratusza w latach 1604-1617. Niestety podczas dwóch pożarów miasta (1672, 1702) ucierpiała mocno także ta najważniejsza miejska budowla. Odbudowano ją w latach 1730-1732, podwyższając o trzecią kondygnację. Osiemnastowieczna bryła ratusza, odbudowanego wg projektu Martina Franza, przetrwała do dziś.

Najbardziej charakterystyczną cechą szprotawskiego ratusza są oczywiście dwie wieże, zachowujące swój pierwotny styl, sprzed pożarów. Starsza jest czworokątna do wysokości szczytu dachu, następnie ośmiokątna, zwieńczona wysokim hełmem. Zachodnia natomiast jest bardziej smukła i zróżnicowana poprzez wklęsłe ściany pilastry na rogach, czterostronny zegar oraz znajdującą się nad nim galerię.

Niewątpliwie jest to jeden z najciekawszych tego typu obiektów w południowej części województwa lubuskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *