Kożuchów

Kożuchów – Kościół Łaski

Świątynia na planie krzyża greckiego została zbudowana w latach 1709-1710 jako budowla szachulcowa, na mocy układu między królem szwedzkim Karolem XII i cesarzem Józefem I Habsburgiem (ugoda altransztadzka nakazywała zwrot ewangelikom 121 kościołów, zezwalała na powstanie kolejnych sześciu nazywanych „kościołami łaski” oraz zapewniała im wolność wyznania). Obiekt powstał poza murami miejskimi. Wieżę (bliźniaczo podobną do wieży zielonogórskiego kościoła Matki Bożej Częstochowskiej) zbudowano w 1826 roku, a w ciągu kolejnych 33 lat kościół przemurowano.

Po wojnie służył jeszcze do celów religijnych, a następnie został zamieniony na magazyn zbożowy. Obecnie trudno już mówić o kościele, bo na miejscu pozostała wyłącznie wieża, jako że świątynia została rozebrana w 1973 roku. Plac do dziś nie został zagospodarowany, a wieża w żaden sposób nie jest wykorzystywana. Decyzja o zburzeniu była kolejnym dowodem na nieograniczone możliwości ludzkiej głupoty.

Strop

Ze zburzonego kościoła przetrwały pochodzące z 1709 roku fragmenty malowanego drewnianego stropu, przedstawiające sceny ze Starego Testamentu, które zostały umieszczone w sześciu świątyniach.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Świdnicy

Fragmenty zostały umieszczone na suficie dawnej protestanckiej świątyni.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze

Większy fragment znajduje się obok dużego okna, lewej strony prezbiterium (patrząc od strony wiernych). Mniejsze fragmenty znajdują się na balkonie, po obu stronach organów.

Kościół św. Antoniego w Jarogniewicach

Trzy fragmenty estetycznie wkomponowane w sufit dawnej protestanckiej świątyni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *