Kościoły,  Powiat żagański,  Stary Żagań

Stary Żagań – Kościół NMP Królowej Polski

Ten niewielki kościółek powstał w XII wieku w stylu romańskim, a tym samym jest jednym najstarszych obiektów w regionie. Zbudowany został z kamienia polnego, a jego pierwotny wygląd ulegał zmianie w związku z kilkoma przebudowami, które miały miejsce pomiędzy XV a XVIII wiekiem (dodano zakrystię, kruchtę oraz przebudowano okna). Jest to jednonawowa świątynia z prezbiterium zakończonym charakterystyczną półkolistą absydą, nakrytym sklepieniem krzyżowo-żebrowym.

Z zabytkowego wyposażenia zobaczyć możemy wewnątrz malowany strop nawy, barokowy ołtarz z obrazem „Chrzest w Jordanie” pochodzące z XVII wieku. Teren kościoła otoczony jest kamiennym murem z XV-XVI wieku, zawierającym cztery krzyże pokutne. Wejściem jest barokowa brama, na której znajduje się figura św. Jana Nepomucena z I połowy XVIII wieku.

Od 1284 roku właścicielami kościoła był Zakon Kanoników Regularnych św. Augustyna z Żagania aż do pruskiej kasaty klasztorów, która miała miejsce w 1810 roku. Tym samym kościół nigdy nie był przejęty przez protestantów, choć przez 67 lat (1596-1663) był nieużytkowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *