Stary Żagań (Altkirch)

Stary Żagań jest pozornie jedną z miejscowości położonych między Nowogrodem Bobrzańskim i Żaganiem, będącym swego rodzaju przedmieściem Żagania. Pewnie wielu ludzi pokonując drogę nr 295 traktuje ją wyłącznie jako kolejny teren zabudowany, nie zauważając stojącego przy ulicy kościółka. Ta niepozorna świątynia jest jednym z najstarszych, a może nawet najstarszym kościołem w regionie. A jeśli zatrzymasz się tu i poświęcisz chwilę, zobaczysz w murze otaczającym teren cztery krzyże pokutne.

Wystarczy spojrzeć na niemiecką nazwę miejscowości, która nijak nie odnosi się do Żagania, ale właśnie do kościoła. Wszak Altkirch można przetłumaczyć jako Stary Kościół. Pamiętać jednak należy, że nazwa Altkirch obowiązuje „dopiero” od 1404 roku. Wcześniej miejscowość nazywała się Alt Sagan i do tego wcześniejszego nazewnictwa wrócono po II wojnie światowej.

  • Stary Żagań - Kościół NMP Królowej Polski
    Kościoły,  Powiat żagański,  Stary Żagań

    Kościół NMP Królowej Polski

    Ten niewielki kościółek powstał w XII wieku w stylu romańskim, a tym samym jest jednym najstarszych obiektów w regionie. Zbudowany został z kamienia polnego, a jego pierwotny wygląd ulegał zmianie w związku z kilkoma przebudowami, które miały miejsce pomiędzy XV a XVIII wiekiem (dodano zakrystię, kruchtę oraz przebudowano okna). Jest to jednonawowa świątynia z prezbiterium zakończonym charakterystyczną półkolistą absydą, nakrytym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Z zabytkowego wyposażenia zobaczyć możemy wewnątrz malowany strop nawy, barokowy ołtarz z obrazem „Chrzest w Jordanie” pochodzące z XVII wieku. Teren kościoła otoczony jest kamiennym murem z XV-XVI wieku, zawierającym cztery krzyże pokutne. Wejściem jest barokowa brama, na której znajduje się figura św. Jana Nepomucena z I połowy…

  • Stary Żagań - Kościół NMP Królowej Polski
    Krzyże pokutne,  Stary Żagań

    Krzyże pokutne

    W murze otaczającym starożagański kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski można dostrzec cztery elementy w kształcie krzyża, znajdujące się po zewnętrznej stronie muru, na prawo od bramy (ciekaw jestem ilu ludzi nie zauważyło). Są to krzyże pokutne wykonane ze zlepieńca, ustawione na poziomie gruntu, od najwyższego do najwyższego. Nie znalazłem nigdzie powodów, dla których krzyże tutaj się znalazły, nie są także widoczne wyryte narzędzia zbrodni.