Przytok

Przytok leży nieco na uboczu, choć znajduje się zaledwie 10 km na wschód od centrum Zielonej Góry. Nie przebiega tędy żadna z numerowanych dróg, a najłatwiej dojechać tu od strony Starego Kisielina (należy zjechać z głównej drogi przy wiadukcie kolejowym, a po 1600 metrach skręcić w prawo) lub w Zawadzie skręcić na Jany.

Wieś znana jest głównie z XIX-wiecznego w pałacu, w którym obecnie mieści się Młodzieżowe Centrum Socjoterapii.

  • Kościół Wniebowzięcia NMP w Przytoku
    Przytok

    Przytok - Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

    Zbudowana w latach 1776-1778 świątynia, będąca pierwotnie zborem ewangelickim, położona jest na skraju wsi, od strony Starego Kisielina. Zasadniczo kościół zbudowany jest na planie prostokąta, przy czym od strony wschodniej znajduje się klatka schodowa prowadząca na emporę, od zachodu kaplica maryjna, od strony północnej zakrystia, a od południa wieża z wejściem głównym w przyziemiu. Kościół bardzo ładnie odnowiono. Wnętrze jest raczej skromne. Zachowały się empory, ołtarz główny w prezbiterium oraz prospekt organowy. Obok kościoła, nieco ukryta, stoi plebania – niepozorny dom z 1800 roku.

  • Pałac w Przytoku
    Pałace,  Przytok

    Przytok - Pałac

    Pałac zlokalizowany jest w centralnej części wsi. Nie jest widoczny z drogi, a punktem orientacyjnym jest brama wjazdowa, znajdująca się przy ul. Lubuskiej, ok. 400 metrów od głównego skrzyżowania w kierunku na Milsko. Pałac został zbudowany w latach 1864-1867 w stylu renesansowym. Bardzo efektownie urozmaicona jest część frontowa, w której uwagę zwracają wieża ze znajdującym się w niej zadaszonym wejściem oraz ryzalit zakończony ozdobnym szczytem. Od strony ogrody budowlę ozdabia wiele delikatnych elementów dekoracyjnych oraz wejście z arkadami. Wokół pałacu roztacza się park założony w 1792 roku. Pałac przetrwał w bardzo dobrym stanie, a dzięki pracom remontowym błyszczy pełnym blaskiem. Nie ma problemu z wejściem na teren pałacowo-parkowy. Aktualnie znajduje…