Stare Miasto

Zielona Góra – Al. Niepodległości

Obecna al. Niepodległości, powstała w związku z doprowadzeniem do Zielonej Góry torów kolejowych i wybudowaniem dworca. Stąd pierwotnie ulica nosiła nazwę Bahnhofstraße, czyli przekładając na język polski – Dworcowa.

Wcześniej, jak można przeczytać w różnych opracowaniach, była to piaszczysta dróżka, ale od 1871 roku została wytyczona droga, która z czasem stała się najbardziej prestiżową ulicą miasta końca XIX wieku. Na wyznaczonych parcelach co bogatsi mieszkańcy ówczesnego Grünbergu budowali swoje wille lub kamienice.

Po wojnie pojawił się pomysł, aby budowle, które nie pasowały do nowego ustroju, wyburzyć. Na szczęście ktoś mądry zaproponował stworzenie równoległej (konkurencyjnej), ulicy, mającej przyćmić tę oznakę przedwojennej nierówności i w ten sposób powstała jedna z głównych arterii powojennej Zielonej Góry – dzisiejsza ulica Bohaterów Westerplatte. Dopiero pod koniec lat 90-tych al. Niepodległości zaczęła odzyskiwać swój blask. Dziś można podziwiać odnowione budynki, usiąść na jednej z ławek i korzystać z uroków zielonogórskiego deptaka.

Można także skorzystać z kulturalnej oferty, wszak al. Niepodległości, to Teatr Lubuski, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Galeria BWA, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia, a także Kino Nysa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *